Güncel

Hedef milyar dolar değerinde şirketler ortaya çıkarmak

6493 sayılı ödeme hizmetlerinin amaç, rol ve sorumluluğunu tanımlayan Kanunda yapılan değişiklikler, Türkiye'de fintech'lerin önünü açacak.

Hedef milyar dolar değerinde şirketler ortaya çıkarmak

Bu gelişmeyle birlikte BDDK'nın Kanun kapsamında görev ve yetkilerinin Merkez Bankası'na devredileceğini, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği'nin kurulacağını ve ödeme hizmetleriyle ilgili yenilikçi rollerin hayatımıza gireceğini vurgulayan Ödeme ve Elektronik Para Derneği Başkanı Burhan Eliaçık, “Hayallerimiz gerçekleşti. Artık hedef ülkemize yatırım çekmek ve milyar dolar değerinde şirketler ortaya çıkarmak. Sektörümüzün ciddi bir ivme kazanacağına ve 2023 sonunda birden fazla milyar doların üzerinde değerlemeye sahip ödeme ve elektronik para kuruluşuna kavuşacağımıza inancımız tamdır” dedi.


Hedef milyar dolar değerinde şirketler ortaya çıkarmak

Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edildi. Bu önemli gelişmeyi değerlendiren Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, Türkiye ödeme hizmetleri için artık yeni bir dönemin başladığını vurguladı.

“Merkez Bankası çatısı altında toplanıyor”

6493 sayılı ödeme hizmetlerinin amaç, rol ve sorumluluğunu tanımlayan Kanunda yapılan değişikliklerle birlikte ödemeler alanına ilişkin olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) ait yetkilerin kanundaki bütünlüğü sağlamak üzere Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na devredildiğini ifade eden Eliaçık, “Böylece Merkez Bankası ile BDDK arasında oluşturulan ikili düzenleme ve kontrol mekanizması değiştirilerek görev ve yetkiler tek çatı altında toplanacak” diye konuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.