Güncel

Yapay zekaya bağlı 143 yeni meslek ortaya çıkacak

Yakın gelecekte yapay zekaya bağlı olarak 143 yeni mesleğin ortaya çıkacağı açıklandı.

Yapay zekaya bağlı 143 yeni meslek ortaya çıkacak

Yapay zeka sayesinde birçok farklı alanlarda yapılan çalışmalar yeni mesleklerin doğmasına sebep olacak.

Yapay zekaya bağlı 143 yeni meslek ortaya çıkacak

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Dr. Şebnem Özdemir yakın gelecekte yapay zekaya bağlı olarak en az 143 yeni mesleğin ortaya çıkacağını belirtti. Dijitalleşmeyle birlikte kazanılan bilgi ve deneyimlerin mesleklerde değişim yaratacağını söyleyen Özdemir akıllı ev tasarım yöneticisi, insan-robot ekip yöneticisi gibi mesleklerin geleceğin meslekleri olacağını belirtti.

İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Başkanı Dr. Şebnem Özdemir yaptığı açıklamalarda yapay zeka ile veri işleme odaklı ortaya çıkacak yeni mesleklerin ortak noktasının yapay zeka olacağı belirtilirken, ortaya çıkacak meslekler arasında trol yuvası tespit uzmanı, akıllı ev tasarım yöneticisi, dijital terzi, dijital terapist, robo psikolog gibi mesleklerin olacağını belirtti.

Yeni meslekler hangileri olacak?

Dr. Şebnem Özdemir ve Doç. Dr. Deniz Kılınç tarafından kaleme alınan Geleceğin Meslekleri: Dijital Dönüşüm, Veri Bilimi, Yapay Zekâ isimli kitapta tam 143 tane meslek hakkında bilgiler yer alıyor. Kitapta bu mesleklerin 27 tanesine geniş kapsamlı yer verilirken, Bu mesleklerde yer almak isteyenlerin ne tür becerilere sahip olması gerektiği, bu meslekleri oluşturan noktaların neler olduğu da kitapta yer alıyor.

Yorumlar
eser
bu çok güzel bir haber insan gücüne ihtiyaç duyuluyor hala
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.