Güncel

Hindistan da açıkladı: Koronavirüs aşısı seri üretime hazır!

Rus lider Vlademir Putin'in koronavirüs aşısını buldukları açıklamasının ardından bir açıklama da Hindistan'dan geldi. İşte detaylar!


Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, koronavirüs aşısını bulduklarını açıklamıştı. Bu açıklamayı kimileri memnuniyetle karşılarken, kimisi ise bu açıklamaya kuşkuyla bakmıştı. Sputnik V ismi verilen aşının 3. faz işlemlerinin uygulanmadan açıklanmış olması, ABD'de tepkiye neden oldu ve aşının ne kadar güvenlikli olduğu konusuna gölge düşürdü. Bir de Rusya Sağlık Bakanlığı Etik Komisyonu'nun önde gelen üyelerinden Prof. Alexander Chucalin'in aşıyı eleştirip istifa etmesi bunun üzerine tuz biber oldu. Şimdi ise bir açıklama da Hindistan'dan geldi.

Hindistan da açıkladı: Koronavirüs aşısı seri üretime hazır!

Belli ki koronavirüs aşısı için yapılan çalışmalar ülkeler arası rekabeti de doruğa çıkartacak. Zira ABD ve Rusya arasındaki uzay rekabetinin bir benzeri şimdi de salgın için üretilecek olan tedavi ve bağışıklık sağlama yöntemleri üzerinden devam ediyor.

Her ne kadar Rusya önce davranıp aşının bulunduğunu açıklasa da bunun ne kadar güvenilir olduğu konusunda insanların kafalarında ciddi soru işaretleri var. Yeni bir koronavirüs açıklaması ise Hindistan'dan geldi. Hindistan Başbakanı Narenda Modi, ülkesinin yeni tip koronavirüs aşısının seri üretime geçmeye hazır olduğunu ifade etti.

Hindistan bağımsızlık gününde konuşan Başbakan Mori, "Bir değil, iki değil, üç kadar koronavirüs aşısı Hindistan'da test edildi." ifadelerini kullandı. Bilim insanlarının onay vermesi halinde üretime başlayacaklarını söyleyen Narende Mori ayrıca her vatandaşın dijital sağlık kimliği olacağını da sözlerine ekledi. Bakalım peşi sıra devam eden bu açıklamaların ardından gerçekten salgının son bulmasını sağlayacak bir tedavi veya aşı ortaya çıkacak mı? Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
yakup
hindistn adına tebrik ediyorum lakin bu aşının yan tesirleri ve ne kadar yıl koruyor onlarıda açık açık dile getirselerdi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.