Güncel

e-ticarette fahiş fiyat dönemi kapanıyor!

Ticaret Bakanlığı e-ticarette fahiş fiyat artışının önüne geçmek için yaptığı düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Ticaret Bakanlığı’nın 'Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i bugün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

e-ticarette fahiş fiyat dönemi kapanıyor!

Buna göre, söz konusu hizmet sağlayıcılar, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'a yeni eklenen "Fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu"na ilişkin madde ve bu maddeye dayanılarak hazırlanan ikincil düzenlemeler ile elektronik ticaret ortamında satışı yasak olan ya da şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun süreçler tasarlayacak.

Kanundaki söz konusu madde, bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapılmasını ve tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulmasını yasaklıyor.

Bilindiği üzere özellikle koronavirüsün ilk yayıldığı dönemlerde bazı ürünlerde fahiş fiyat artışları oluşmuştu. Bunlarla ilgili şikayetler sonucunda da birçok firmaya ceza kesilmişti. Yapılan düzenleme ile bu tip durumların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yorumlar
Mahmut
Önce e-ticaret satış platform larının komisyon oranlarına bakılsa daha iyi olur. Satıcıdan kesilen komisyon neredeyse %40 seviyesinde satıcıdan daha çok kazanıyor. sonra fahiş fiyat deniyor. Bu şartlarda ticaret yapmak gerçekten çok zor.
Cevapla
İsmail
Aynrn doğrudır.ben satışlarda yüzde 5 yüzde 8 lerdeyken pazaryerleri yüzde 30 40 larda komisyon alıyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.