Güncel

Hindistan'dan Wordpress'e büyük engel!

Akıl almaz sansüre tepkiler çığ gibi!


ÇİN'den sonra dünyanın en kalabalık nüfusunu topraklarında barındıran Hindistan teknoloji konusunda son yıllarda büyük bir kalkınma yaşamaya başladı. Özellikle son 2 yılda dünyanın sayılı teknoloji ülkelerinden birisi haline geldi diyebiliriz. Tabi bu durum sosyal hayatı ve  ekonomik kalkınmayı ne kadar etkiliyor tartışılır.

1346051545_in.png
Hal böyle iken Hindistan'da bazı spesifik kararlar alınabiliyor. Geçtiğimiz günlerde o kararlara bir yenisi daha eklendi. Hindistan'da Wordpress ve Wordpress altyapısının kullanan yaklaşık olarak 25 milyon siteye erişim yasaklandı. Erişimin yasaklanmasında hükümet ve internet sağlayıcısı Tata Photon büyük rol almış durumda.


1346051611_sansur0.jpgHükümet ile anlaşmalı bir şekilde çalışan şirket Wordpress.com ve Wordpress altyapısını kullanan milyonlarca blog'un erişimini saniyeler içerisinde Hindistan'daki internet kullanıcılarına kapattı. Hükümet ile olan iletişiminden sızan yazışmalara bakıldığında Photon firmasının Hindistan'ı kötüleyen, hakaret eden, gelenek ve göreneklerine karşı ağır ithamlarda bulunan video ve daha bir çok içeriğe erişimi yasaklayacağı ve yasaklamaya başladığı dile getiriliyor.

Peki neden?

Hindistan, şuan uyguladığı sansür politikasını geçtiğimiz yıllarda da uygulamış, genel politikasından hiçbir zaman dışarı çıkmamıştır. Bu da demek oluyor ki, Hindistan'ın sansür listesi bir hayli kabarık. Firmadan herhangi bir şekilde resmi bir açıklama gelmezken, tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.