Güncel

HTC'nin tasarım ekibine 10 yıl hapis şoku!

HTC'nin tasarım ekibi ne ile suçlanıyor?

HTC'nin tasarım ekibine 10 yıl hapis şoku!

Ağustos ayında beş HTC çalışanı Çin’de üçüncü şahıslara HTC arayüz tasarımları ile ilgili en hassas bilgileri sızdırdığı gerekçesi ile gözaltına alınmıştı. Şimdi bu şahıslar hakkında 10 yıla kadar hapis isteniyor.

Yargılanan çalışanlar ise oldukça üst düzey yöneticiler. Ar-Ge yöneticisi Wu Chien Hung, ürün tasarım departmanında görevli bölüm başkanı Thomas Chien ve HTC One modelinin tasarımcısı yardımcı başkan Justin Huang‘ın suçlanan isimler. Zanlılar, sene ortasında HTC’den ayrılarak isim hakkını aldıkları kendi tasarım merkezleri Xiaoyu ile piyasaya çıkmak istiyorlardı ancak, şirketteki gizli bilgileri e-mail aracılığıyla dışarı çıkardıkları tespit edildi.

1388154925_htc.jpg

Ağustos ayında Wu Chien Hung’ın henüz hazırlık sürecinde olan Sense 6.0 arayüzünün belgelerini sanal ortamda transfer etmesi üzerine başlatılan soruşturma ile Wu ve Chien tutuklandı, diğerleri ise serbest bırakıldı. Ayrıca bununla da yetinmeyen ekip, kendilerinin yaptığı One’ın tasarımını işi başka bir firma yapmış gibi göstererek 1 milyon dolar sahte faturadan aldıkları parayı zimmetlerine geçirdiler.

Savcılar Chien için 10 yıl hapis cezası istiyorlar. Chien’in ürün tasarımı ve üretim tasarım bölümlerinde bulunan beş meslektaşı da bu duruma karıştıkları gerekçesi ile yargılanıyorlar. Bakalım HTC tasarım ekibi bu suçlamalardan dolayı ne kadar ceza alacaklar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.