Güncel

Huawei ABD'lilere fark attı!

ABD Başkanı Trump, başta Huawei olmak üzere Çinli firmaları ABD pazarı dışında bıraktı. Bu alanda küresel lider olan Huawei ise son 5 yılda pazar payını her yıl 2 puan artırdı ve ABD'li rakiplerine fark attı.

Huawei ABD'lilere fark attı!

Donald Trump, ülkede 'ulusal acil durum' ilan etti ve Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan bir kararname imzaladı.

Huawei ABD'lilere fark attı!

Kararnamede ülke veya şirket ismi verilmese de asıl hedefin başta Huawei olmak üzere Çinli şirketler olduğu biliniyor. Huawei telekom ekipmanları pazarında cirosal anlamda 2014 yılında Nokia'yı sollayarak pazar liderliğini kaptı ve o tarihten beri farkı açıyor. Firma 2018 sonunda yüzde 29 pazar payına ulaştı.

2018 genelinde pazar genelinde büyüme yüzde 1'de kaldı. Huawei son 5 yılda pazar payını ortalama her yıl 2 puan artırdı. Firmanın bu alandaki ABD'li rakipleri Cisco ile Ciena ise yüzde 10'un altında bir pazar payına sahip. Bunun yanında Finlandiya merkezli Nokia ve  İsveçli Ericsson da Huawei'nin yükselişiyle son 5 yılda yıllık ortalama 1 puan pazar payı kaybetti.

Buna ek olarak Çinli teknoloji üreticisi Huawei, Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünya genelinde karşılaştığı ve en çok başını ağrıtan konulardan biri olan ‘Kişisel bilgileri Çin’e gönderiyor!’ eleştirisine karşı harekete geçti.

Huawei Group içinde organizasyonel değişikliğe giden şirket, bu kapsamda Huawei Mobil Servisleri’nin 31 Mayıs 2019 tarihinde Huawei Device Co. Ltd'den, İrlanda’da kurulan ve yüzde 100’ü Huawei’in mülkiyetindeki bağlı kuruluş olan Aspiegel Limited'e aktarılacağını duyurdu.

Yorumlar
Sayokan007
Amerika yakında kendi başını yiyecek.
Cevapla
🇹🇷 G@kko 🇹🇷
Huaweiyi çok başarılı bulim ama neydecen ki çok balandı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.