Güncel

Huawei ambargo nedeniyle zor durumda! Sunucularını sattı!

Huawei ambargo nedeniyle zaten zor günler geçiriyordu. Şimdi ise başka sorun ile karşı karşıya kaldı. Detaylar haberimizde.

Huawei ambargo nedeniyle zor durumda! Sunucularını sattı!

Amerika'nın yaptırımları ve ambargo nedeniyle Çinli firma Huawei zor günler geçirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde satışları bir hayli düşen dev firmanın, şimdide sunucu bölümünde sıkıntı olacak gibi gözüküyor.

Huawei zor günler geçiriyor!

Amerika ile Çin arasındaki ekonomik savaşın kurbanı olan Huawei, kötü günler geçirmeye devam ediyor. Telefon pazarında ilk beşten düşen ve Honor markasını satmış olan Çinli firma, tam toparlanmaya başladı derken bir darbe daha almış oldu. Aktarılan bilgilere göre Huawei sunucu bölümünü satmak zorunda kaldı.

HuaweiIntel'in yongalarını kullanan x86 sunucuları işini bırakma niyetinde olduğunu gösteriyor. Huawei sunucu işini satarak Kunpeng ismini taşıyan tek çipli yeni sistemlerini üreteceği belirtiliyor. Bu şu demek olabilir, Huawei zorda kaldığı için değil yeni bir atılım gerçekleştirmek için sunucu bölümünü satmış olabilir.

Huawei ambargo nedeniyle zor durumda! Sunucularını sattı! - Resim : 1

Sunucu bölümünün aksine, Huawei Kunpeng’in bilgi işlem işi iyi gidiyor. Çinli firma, Kunpeng işine güveniyor ve aktif olarak daha da geliştirilecek. Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, daha önce Huawei Kunpeng’in işinin önümüzdeki yıllarda değişmeden devam edeceğini açıklamıştı.

Suzhou SASAC, Huawei’nin sunucu bölümünün alıcısı olacak. Çin Devlet Mülkiyet Kontrol ve Yönetim Komitesi (SASAC) hükümet varlıklarını denetlemekten sorumlu ve ayrıca şu anda yaklaşık 100 Çinli şirketi denetliyor. Huawei’nin yeni atılımları firmanın yeniden yapılanmaya gitmesine neden olacak gibi görünüyor.

Kendi işletim sistemini geliştirerek yeni bir ekosistem oluşturmak isteyen Huawei‘nin önümüzdeki yıllarda planları eğer istedikleri gibi giderse tekrardan küllerinden doğabilir. Amerika’nın tüm ambargolarına rağmen yine de ayakta durmayı başaran firma bakalım yeniden eski günlerine gelecek mi?

Huawei'ye yapılan ambargo hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar
Can
Amerika her zaman kendinden başkasının büyümesini istemez aslında kendi ayağına sıkıyor zamanı gelince cine güç yetmeyecek göreceğiz
Cevapla
Hülagü
Hocam doğru söylüyorsunda; adamları bırakmaya da gelmiyor.Tibet gitti.Benim diyor.Keşmir de toprak sahibi.Doğu Türkistan,Uygur zaten gitti.Bıraksan Dünyayı yer.Kendi toprağı yapar.Ve daha kötüsü başkasına yaşama hakkı tanımıyor.Üstün ırk olduğunu kabul etmeyeni öldürüyor.Diğer insanlar Çin açısından sadece köle.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.