Güncel

Huawei CFO'su yeniden hakim karşısında

Yaklaşık 2 yıl önce Kanada'da tutuklanan Huawei CFO'su Ming Vancou, tekrar hakim karşısına çıktı.

Huawei CFO'su yeniden hakim karşısında

ABD ile Çin arasında ticaret savaşlarının başladığı dönemde 2018 yılında Kanada'da tutuklanan ve daha sonra ülkeyi terk etmeme şartı ile serbest bırakılan Huawei’nin sahibinin kızı ve Mali İşler Direktörü (CFO) Ming Vancou, yeniden hakim karşısına çıktı.

Huawei CFO'su yeniden hakim karşısında

Kanada'nın Vancouver şehrinde gerçeleşen duruşmada mahkeme, Vancou'nun ABD'ye iade duruşmasının devam etmesi yönünde karar aldı. Hakim Heather Holmes, Ming'ın işlediği iddia edilen suçun özünün dolandırıcılık olduğunu söyledi.

Kanada'nın ABD ile İran'a karşı aynı ekonomik yaptırımlara sahip olmadığını hatırlatan Holmes, ancak bunun, birisinin Kanada'da aynı suçtan yargılanmasını durduramayacağını kaydetti.

1 Aralık 2018 tarihinde tutuklanan Ming Vancou, 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmış ancak ülkeyi terk etmesi yasaklanmıştı. O günden bu yana davası devam eden Vancaou'nun ABD'ye iade edilmesine karar verilmesi bekleniyor.

ABD devleti başta Huawei olmak üzere Çin merkezli şirketleri teknoloji alanında bilgi kaçırmak ve casusluk yapmak ile suçluyor. Bu suçlamalar yüzünden ABD'li şirketlere Çinli muadilleriyle ticaret yapma yasağı da getirilmişti. Getirilen bu yasaklar yüzünden Huawei bazı telefon modellerinde ABD merkezli Google tarafından geliştirilen servisleri kullanmamaya başladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.