Güncel

Huawei Daha "Yeşil" Bir Bilişim Sektörü İçin Çalışıyor

Huawei'nin her sene periyodik olarak paylaştığı Sürdürülebilirlik Raporu’nda, 2014’te küresel karbon salınımını ve enerji tüketimini önemli oranda azalttığını açıkladı.

Huawei Daha "Yeşil" Bir Bilişim Sektörü İçin Çalışıyor

Huawei 2014 yılında sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde önemli adımlar attı. Aynı yıl içinde yayınladığı Küresel Bağlanabilirlik Endeksi raporunda da belirtildiği şekilde Huawei, hem ana şirketin hem de tedarikçilerinin karbon salınımının azaltılması yönünde önemli operasyonlara imza attı. Huawei’nin 20 tedarikçisi, firmanın enerji koruma ve emisyon azaltma programı içinde yer alarak, 2013 yılına kıyasla karbondioksit salınımını 53.652 tondan 23.839 tona düşürerek, iki kat azalma sağladı. Huawei ayrıca 2014 yılında, atıklarının %97’sinin dönüşümünü ve yeniden kullanımını gerçekleştirdi.

Huawei, tedarikçilerine yönelik, birleşik sürdürülebilirlik süreçleri çerçevesinde tedarikçi yeterliliği ve denetimler konusunda da hassasiyetle yol almaya devam ediyor. Bunun yanı sıra Huawei, hayata geçirdiği tedarikçi platformuyla, ekosistemindeki şirketlerin bu alandaki deneyimlerini paylaşmalarına da imkân sağlıyor. Bu alandaki çalışmalar çerçevesinde her seviyeden iş ortağının ekoloji odaklı çalışmasını ve yeşil teknoloji yönündeki yatırımlarını da destekleyen Huawei, bu yöndeki sürdürülebilirlik performansını da sürekli denetlemelerle kontrol altında tutuyor. Yüksek performans gösteren Huawei tedarikçileri, markanın sunduğu önemli avantajlardan da yararlanma fırsatı buluyor.

Huawei’nin sürdürülebilir ekolojik tedarikçi zinciri özelindeki operasyonları, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin 2020 Stratejisi ile de uyumlu olarak yönetiliyor. “Yeşil Tedarikçi Zinciri” programının yaygınlaştırılması ve daha yoğun bir biçimde uygulanması için uzun süredir çalışan Huawei, mobil cihaz pazarında son derece önemli olan ekonomi döngüsünün sürdürülebilirliği için, Yeşil Dönüşüm Programı’nı da hayata geçirdi.

Huawei ayrıca çevresel koruma stratejisi kapsamında, “Yeşil Hat”, “Yeşil Operasyonlar”, “Yeşil İş Ortakları” ve “Yeşil Dünya” projelerini uygulamaya koydu.

Yeşil Hat: Huawei, 2014’te kablosuz ürünlerinin enerji tüketimini, 2012’ye göre %23 oranında azaltarak, 7 J/Mbit seviyesine getirdi. Huawei’nin düşük enerji tüketiminde sektör lideri olan, optik hat terminalleri (OLTs) ve optik ağ terminalleri (ONTs), rakiplerine göre %20 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Bu değer aynı zamanda 200 milyon kWh elektrik tüketimine eşit. Huawei 2014 yılında, 247.193 ünite çevreci paketleme ürünü ihraç ederek 44.164 m3 karbondioksit azalımı sağladı. Bu değer ise 19.130 tonluk ağaç kesimi ile kaybedilen değere eşit.

Yeşil Operasyonlar: Huawei 2014’te yönetimsel operasyonlar ile 43 milyon kWh değerinde elektrik tasarrufu gerçekleştirdi. Bu değer aynı zamanda, 39.000 ton karbon emisyonuna eşit. Huawei birçok bölgede 19 megawatt fotovoltaik güç istasyonu inşa ederek, yılda yaklaşık 20 milyon kWh elektrik üretimine imza attı. Bu değer ise 18,000 tonluk karbondioksit emisyonuna eşit.

Yeşil Ortak: 2014’te, 47 Huawei tedarikçisi markanın Yeşil Ortağı olarak tescillendi. Ek olarak 20 tedarikçi, Huawei’nin enerji tasarruf programına katılarak, 53.652 tonluk karbondioksit emisyonunun azaltılmasına katkı sağladı.

Yeşil Dünya: Huawei 2014’te, dünya çapında 8.089 tonluk atık yönetimi gerçekleştirdi. Bu atıkların %97,63’ü geri dönüştürüldü veya yeniden kullanıldı. Yalnızca %2,37’lik bir bölüm tamamen kullanılmaz durumda olması nedeniyle yok edildi. Atık yok etme işlemleri tamamen çevresel standartlara göre gerçekleştirildi. Huawei ayrıca Yeşil Geri Dönüşüm Programı’yla 8 ülkede geri dönüşüm istasyonları kurdu.

Sosyal Sorumluluk: Huawei, 2014’te, global bazda, eğitim, toplumsal refah ve felaket yönetimi birçok sosyal sorumluluk projesine ve yatırımına da imza attı. Huawei 2014 sonunda, en önemli kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Seeds for the Future” programını hayata geçirdi. Huawei’nin amiral gemisi niteliğindeki KSS programı, 35 ülkede, 100’den fazla üniversitede, 10.000’den fazla öğrenciye ulaştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.