Güncel

Huawei hakkında ilginç Uygur Türkü iddiası

Huawei'nin ortaya çıkan yüz tanıma sistemi iddialarından sora ünlü futbolcu Antoine Griezmann Huawei şirketiyle ilgili sponsorluklarını iptal etti.

Huawei hakkında ilginç Uygur Türkü iddiası

Bir araştırma organizasyonu ve The Washington Post, Huawei'nin büyük tartışma yaratacak bir yüz tanıma sistemini test ettiği dokümanları ortaya çıkardı. 

İddialara göre yüz tanıma yazılımı, azınlık konumundaki Uygur Türklerini tespit ediyor ve bölgedeki yetkililere otomatik olarak uyarı gönderebiliyor.

Huawei sponsorlarını kaybetmeye başladı!

Ortaya çıkarılan bir dokümana göre Huawei, 2018 yılında Çin'deki yüz tanıma girişimlerinden bir tanesi olan Megvii ile çalışmaya başladı. Bu çalışmada, bir kalabalık içerisindeki insanların yaşı, cinsiyeti ve etnik kökenini tespit edebilecek yapay zekâ kamera sistemi test edildi. İddiaya göre bu sistem, bir Uygur'u tespit ettiğinde Çin polisine "Uygur alarmı" gönderiyor.

Bu iddialar sonucunda Barcelona'da forma giyen Fransız futbolcu Antoine Griezmann, sponsorları arasındaki Huawei firmasıyla bağını kopardığını açıkladı.

Huawei hakkında ilginç Uygur Türkü iddiası - Resim : 1

Antoine Griezmann Instagram hesabından yaptığı açıklama 

"Huawei şirketinin, yüz tanıma yazılımı kullanarak "Uygur alarmı" denilen sistemin geliştirilmesine katkıda bulunduğuna dair çıkan kuvvetli şüphelerin ardından firmayla ortaklığımı derhal sonlandırdım. Huawei'yi, yalnızca bu suçlamaları reddetmeye değil, bu kitlesel baskıyı kınamak için mümkün olan en kısa sürede somut adımlar atmaya ve insan haklarına saygı duyulmasına katkı sunması için etkisini kullanmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bu iddiaların medyada yer etmesi üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı haberler için "tamamen iftira" ifadelerini kullandı. Huawei sözcüsü ise projeyi yalanlamadı ancak kullanım amacının bu olmadığını ve sadece test amaçlı geliştirildiğini söyledi.

Yorumlar
💎G@kko💎
Huvayi ne alırım ne aldırırım Uygur turklerimizin kemiklerini sızlatmam ben
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.