Huawei kamera ortağını rakibine kaptırabilir!

Kaynaklara göre Huawei-Leica ortaklığı, P50 serisinden sonra bitecek. Huawei P50 Leica markasını taşıyan son cihaz olacak.

Huawei kamera ortağını rakibine kaptırabilir!

Bildiğiniz üzere Çinli teknoloji devi Huawei bir süredir telefonlarının lenslerini Leica'ya ürettiriyordu. Ancak Huawei ve Leica arasındaki anlaşma P50 serisinden sonra bitecek. Bu bilgilere ise Huawei'ye odaklanan oldukça ünlü bir ihbarcı tarafından atılan bir dizi Tweet'den geliyor. Ayrıca bu ihbarcı, Leica'nın yeni bir akıllı telefon OEM ortaklığı aradığını bildirdi.

İddialara göre ise bu ortaklık için adaylar arasında, Xiaomi, Honor ve Sharp'ın bulunma olasılığının yüksek olduğu bildiriliyor.  Bazı iddialara göre düşük bir ihtimal olsa da hepsi ile birlikte de bir anlaşma yapılabilinir. Bu durumun örneklerini görmek mümkün. Mesela Zeiss firmasının aynı anda hem Nokia hem de Sony firması ile bir ortaklığı bulunuyor. 

Kısaca Leica'nın tarihinden bahsedelim

Leica , 1849 yılında Almanyada kurulan bir fotoğraf makinesi üreticisidir. Ernst Leitz tarafından kurulan firma aslında mikroskop ve optik cihaz üreticisi olarak ortaya çıkmıştı. İlk fotoğraf makineleri ise 1914 yılında Oskar Barnack tarafından geliştirildi. Uzmanlara göre Leica'yı bitiren hareket, dijital makine pazarına girmemesi oldu. Buna rağme uzmanlara göre Leica mercekleri halen türünün en iyi örneği konumunda.

Huawei kamera ortağını rakibine kaptırabilir! - Resim : 1

Huawei ve Leica yıllar içerisinde harika kameralı telefonlar ürettiklerini düşünürsek bu ortaklığın bitmesi üzücü oluyor. Tahminlere göre bu ortaklığın bitmesindeki sebeplerden birisi de Huawei'ye uygulaan ticari yaptırımların firmalar arasındaki ilişkiyi olumsuz etkilemiş olması. Huawei bundan sonra ne yapacağı şuan için merak konusu. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Leica kameralı Huawei telefonlardan memnun musunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşırsanız seviniriz.