Güncel

Huawei Mobil Geniş Bant Zirvesi İstanbul'da Gerçekleşti

Huawei Kalite Odaklı MBB (Mobil Geniş Bant) Zirvesi

Huawei Mobil Geniş Bant Zirvesi İstanbul'da Gerçekleşti

Günden güne artan MBB abone sayısı, son kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması ve artan talepler özelinde önemli bir servis deneyimi ve altyapı gerektiriyor. Sektör analistleri ve 28’den fazla bölgesel telekom operatörü, 21 Mayıs 2015’te, İstanbul’da Huawei Kalite Odaklı MBB Zirvesi’nde bir araya gelerek, bu alandaki yeni trendleri masaya yatırdılar. Operatörler, en iyi kullanıcı deneyimi için en yeni girişimlerini aktarırken, en kaliteli MBB ağının yapılandırılması için sektörel deneyimlerini Zirve’de paylaştılar.

İki gün süren konferans boyunca Orta Asya, EMEA (Doğu Avrupa, Akdeniz ve Kuzey Afrika) ve Rusya’dan katılan bölgesel operatörler, deneyimlerini ve yeni fikirlerini, paralel oturumlar ve konferanslar boyunca paylaştılar. Artan kullanıcı sayısı gibi süreç içindeki zorluklar, operasyonel maliyetlerin azaltılması, servis kalitesinin artırılması ve müşteri deneyiminin en iyi hale getirilmesi, Zirve’nin temel başlıklarıydı. IDC Araştırma Direktörü Emir Halilovic ve Analysis Mason Kıdemli Analisti Anil Rao, sektörel analiz odaklı bakış açısıyla görüşlerini katılımcılarla paylaştılar. Sektördeki en yeni trendler, karşılaştırmalar, ağ performans ölçümleri ve müşteri deneyimini en iyi hale getirmek için farklı öneriler, yine öne çıkan konular arasındaydı.

1432655355_leroyblimeggerhuawei.jpg

“Huawei Global Başkan Yardımcısı Dr. Leroy G. Blimegger Jr. etkinlikte yaptığı konuşmada; “MBB çağında operatörler, kaliteli bir ağ yapısı oluşturmak ve büyük veri servislerini artırmak için birçok zorlukla mücadele ediyorlar. Operatörlerin hedef performansını ölçen ve bu anlamda baskı altında çalışmalarına da yol açan, birçok karşılaştırmalı ve karmaşık test tekniği mevcut. Marka testlerini geçmek akılcı yatırımlar yapmak ve trafik dengesini yönetmek, son derece kritik. Huawei Açık Laboratuvar verilerine göre, 2016’da aktarım servisleri, toplam trafiğin %70’ini meşgul edecek. Aktarım servislerini garantiye almak, bu anlamda son derece önemli. Kilit olaylar, ağ üzerinde farklı gerekliliklere yol açabilir. Örneğin online bir market promosyon aktivitesini ele alalım. Operatörler için, bu tür bir operasyonun başarısı son derece önemlidir” dedi.

OTA Operasyonlar Direktörü Adel Dekali de konuşmasında; “Buraya katılan 28 operatöre baktığımızda, her birinin aynı gelişim fazında olmadığını gözlemliyoruz. Diğer yandan, hepimiz benzer zorluklarla mücadele ediyoruz. OTA her zaman müşterileri için en mükemmel servis deneyimini hedefliyor. Bu Zirve, bölgeler arası telekom operatörleri için, fikir ve deneyimlerin sektörel paydaşlara aktarılması açısından da önemli bir platform” dedi.

IDC Araştırma Direktörü Amir Halilovic ise konuşmasında şöyle dedi; “MBB çağında, telekom operatörleri için müşteri deneyiminin önemi yadsınamaz. Müşteri deneyimi, ağ kalitesiyle tamamen doğru orantılı. Devasa bir rekabetin ve operasyon giderlerinin baskısı altında, daha verimli yatırımlar yapmak, tüm telekom operatörler için, zorunluluk haline geldi. Ağ yatırımlarını, kullanıcılar için son derece önemli olan ağ kalitesi ekseninde, dengeli olarak yapmak son derece kritik.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.