Güncel

İşte dünyanın en büyük fotoğrafı! (Video)

365 gigapiksellik çözünürlüğü ile dünyanın en geniş ölçekli fotoğrafına bakın!

İşte dünyanın en büyük fotoğrafı! (Video)

Son yıllarda yaşanan fotoğraf çılgınlığı bu alanda gelişmelere gebe oldu ve farklı çalışmalara imza atıldı. Netlik, açı ve çözünürlüğün ön planda olduğu bu zamanda akıllı telefon kameraları uzman kameralara taş çıkartıyor. Ancak sizlere vereceğimiz haberdeki çekimi bir akıllı telefon kamerası yapamaz.

1432590126_resized0a611-5378montblancpanoramahead.jpg

İtalyan fotoğrafçı Filippo Blengini'nin başında olduğu uluslarası bir ekip tarafından yapılan çalışmalar sonucunda tam 365 gigapiksel çözünürlüğe sahip bir fotoğraf çekildi. Çekilen 70,000 adet fotoğrafın kapladığı alan tam 46 terabayt ve ekip bu fotoğrafları bir araya getirerek işlemesi  2 ay sürmüş. Fotoğraf hazırlanırken Canon 70D fotoğraf makinesi kullanılmış ve yapılan çekimler de ek olarak Canon 2X II telekonvertörden kullanılmış. Çekimler toplamda iki hafta sürdü ve çekimlerin 3500 metre yüksekliğinde ve eksi 10 derece sıcaklıkta gerçekleştiği söyleniyor.

Bundan önceki rekor,  Londra'daki British Telekom Kulesi üzerinden çekilen 320 gigapiksel çözünürlüğündeki fotoğraf olmuştu.

Aşağıda fotoğrafın hazırlanış hikayesini izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.