Güncel

Huawei ürün yasağı için ABD'de dava açtı

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD tarafından ülkede uygulanan ekipman satış yasağı için dava açtı.

Huawei ürün yasağı için ABD'de dava açtı

Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşlarından en fazla etkilenen markalardan biri olan Huawei, sonunda yasal yollara başvurmaya karar verdi. Şirket, ABD'de halen yürürlükte bulunan ekipman satma yasağının kaldırılması için dava açtı. Konunun uzmanlarına göre bu yasağın bu tarz bir dava ile kaldırılması mümkün görünmüyor.

Huawei ABD'de dava açtı

Bloomberg'in haberine göre Huawei Technologies Co. ABD hükümetine Huawei ekipmanlarının satışını belli noktalarda yasakladığı için dava açtı ve Amerika’nın Huawei’nin Çin’e casusluk yaparak yardım ettiği iddialarına yasal bir cevap verdi.

Dava, Teksas’taki federal mahkemede yapılan bir şikayete göre hükümet organlarının Huawei ekipmanları ve onun yerel rakibi ZTE Corp.’un ekipmanlarının kullanımını yasaklayan yasaları hedef alıyor. Beyaz Saray davaya yönelik yorum taleplerine henüz cevap vermedi.

Davanın olumlu sonuçlanması mümkün görünmüyor

Wayne Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den Peter Henning Bloomberg “ Bu kazanması oldukça güç bir argüman ama kesinlikle federal hükümeti yavaşlatacak bir çaba olabilir” dedi.

Huawei’yi ticaret sırlarını çalmak ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlayan Adalet Bakanlığı, Çinli teknoloji devine dava açmıştı. Bu arada şirketin üst düzey yöneticisi olan Meng Wanzhou da İran yaptırımlarını delme suçuyla Kanada’da tutuklanmış ve kefaletle serbest bırakılmıştı.

Huawei ürünleri ABD'de satılamıyor

Huawei marka birçok ürün yasaktan dolayı ABD'De satılamıyor. Bunlar arasında firmanın çok popüler olan telefonları ve ağ cihazları da bulunuyor. Özellikle Huawei'nin ağ ürünleri sadece ABD topraklarında değil ülke dışındaki ABD askeri üslerinde de kullanılmıyor. Yasağın temel sebebi olarak ise Huawei ürünlerinin veri casusluğu yaptığı iddiası bulunuyor. ABD'nin sürekli altını çizdiği bu casusluk iddiası ise Huwaei tarafından sürekli reddediliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.