Güncel

Hubble Uzay Teleskobu en parlak kuasarı keşfetti!

Arizona Üniversitesi'nden bazı gökbilimciler, Hubble Uzay Teleskobu ile en parlak kuasarı keşfetti.


Henüz daha evrenin Big Bang aşamasından kısa bir süre sonra oluşmuş Kuasar'lar, gökbilimcilerin yakın gözlemleri altında. Yüksek bir ağırlığa sahip ve evrendeki büyük kütleleri emmeye devam eden bu kara delikler, genellikle Hubble Uzay Teleskobu tarafından bulunuyor.

Hubble Uzay Teleskobu en parlak kuasarı keşfetti

Hubble Uzay Teleskobu tarafından keşfedilen bu kuasar, 600 trilyon güneşin parlaklığına eşit. Evrenin en uzak kısımlarında güneşten kat kat fazla parlayan gök adalarına genellikle kuasar denir. Şimdiki keşfedilen ise, Hubble Uzay Teleskobu'nun  buldukları arasında en parlak olanı. Ayrıca evrenimizin ilk gelişim aşamaları olarak bilinen bir milyar yıl önceki dönemde oluşması ise, bu yeni keşfedilen kuasarın önemini arttırıyor. 

12,8 milyar ışık yılı uzaklıktan gelen parıldamalar

Kısa bir süre önce uzaya gönderilen Hubble Uzay Teleskobu'nun çekmiş olduğu görüntülerde; 12.8 milyar ışık yılı uzaklıktan gelen parlamalar fark ediliyor. "J043947.08 + 163415.7" olarak isimlendirilen bu gizemli yapı, aynı zamanda evrenimiz ile ilgili farklı sorulara da cevap verebilir. Bilindiği üzere Big Bang ve sonrasında olanlarla ilgili bilgilerimiz son derece kısıtlı.

2.8 milyar ışık yılı uzaklıktan gelen bu tarz parlamalar önemli tüyolar verebiliyor. Arizona Üniversitesi'nde kurulan bir gökbilimci ekibi, bu tarz Big Bang verilerini araştırıyor. Bu ekibin bir üyesi olan Jinyi Yang ise, "uzayda uzağa bakmak zamanda geriye bakmak anlamına gelir ve bu özel kuasarın büyük patlamadan ilk gelen ışıktan kısa bir süre sonra ortaya çıktığını düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
ilker
Azıcık araştırıp doğrusunu yazsaydınız keşke. "Evrenin en uzak kısımlarında güneşten kat kat fazla parlayan gök adalarına genellikle kuasar DENMEZ." Kuasar, aşırı parlaklığa ve kütleye sahip bir gök cismidir. Yaydığı enerji ve ışık miktarı o kadar büyüktür ki, bu miktarda bir enerjinin bir galaksideki tüm yıldızların yaydığı enerjiden daha fazla olabilir. Önceleri kuasarların evrenin ilk oluşum zamanından kalan antik gökadalar (galaksiler) olduğu düşünülüyordu. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar bazı kuasarların yakınlarındaki gökadalarla madde alışverişi yaptığını kanıtladı. Bu durum kuasarların antik gökadalar değil de evrenin her yerinde bulunabilecek gökcisimleri olduğu fikrini benimsetti.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.