Güncel

İçi su dolu balonun patlatılmasıyla ortaya çıkan ışık görüntülendi! Video

İçi su dolu bir balonun patlaması yavaş çekimde oldukça iyi kaydedebiliyor. Peki ya patlayan bir balonun ortaya çıkardığı ışık görüntülenebilir mi? Videoyu izleyin.


Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmeye devam ettiği günümüzde, görüntüleme teknolojisi alanında da büyük gelişmeler yaşanıyor. Daha evvel bir fotoğrafta bir nesneyi görüntü bozukluğu yüzünden seçemezken, şimdilerde en ince ayrıntısına kadar görüntüleme yapabiliyoruz.

Yüksek hızlı fotoğraf görüntüleme imkanı sunan cihazların geneli 120 ile 240 fps hızında görüntü kaydetmeyi sağlıyor. Compressed Ultrafast Photography (Sıkıştırılmış yüksek hızlı fotoğrafçılık) adı verilen teknikle ve 100 milyar kare saniye hızla çekilen görüntülerde lazerin saniyenin trilyonda biri hızında aynadan yansıdığı ve başka bir yöne doğru hareket etmeye başladığı görülebiliyor. 

1418159718_img20141209230617.jpg

Bu düzeydeki cihazlar içi su dolu bir balonun patlamasını yavaş çekimde oldukça iyi kaydedebiliyor ama iş ışığı görüntülemeye gelince yetersiz kalıyor. Washington Üniversitesi‘nin yaptığı çalışma sayesinde ise ışığın nasıl bir yolculuk yaptığı detaylı bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.