İçişleri Bakanlığından sürücülere GTA videolu eğitim

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği kanununa eğlenceli bir şekilde dikkat çekmek amacı ile, GTA V video oyunundan alıntı yaparak, sürücülerin ve yayaların trafikteki davranışlarını gösteren bir video yayımladı.

İçişleri Bakanlığından sürücülere GTA videolu eğitim

RockstarGames, tarihinin en çok satan oyunu olan GTA V, bu defa eğitici bir video için kullanıldı. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı videoda yaya önceliği kuralları oyunun internette viral olan özellikleri kullanılarak anlatılıyor.

İçişleri Bakanlığından sürücülere GTA videolu eğitim

Geçtiğimiz aylarda TBMM'de sunulan "trafikte yaya önceliği" kanun teklifinin kabul edilmesinin ve Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesindeki konu ile ilgili düzenlemenin yapılmasının ardından 2019 yılı, İçişleri Bakanlığınca "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" olarak ilan edilmişti. İçişleri Bakanlığı, şu ana kadar düzenlediği kampanyalar ve reklamlar ile konuya oldukça özen gösteriyor.

Araç sahiplerinin ve yayaların, yaya önceliği kuralına alışması ve trafikte gerekli düzenin sağlanabilmesi amacı ile gerçekleştirilen kampanyalara bir yenisi daha eklendi. İçişleri Bakanlığı, YouTube'dan yayınladığı video ile konuya eğlenceli bir bakış açısı ile dikkat çekmek amacı ile GTA V oyununun içinden alınan görüntülerle bir video oluşturuldu. Yaklaşık 2 dakika uzunluğunda olan video, oyundaki yapay zekaların trafikteki davranışlarını gösteren sahnelerden oluşuyor.

Trafikte yaya önceliğinin farklı durumlarda nasıl işlemesi gerektiği eğlenceli bir şekilde anlatılan videoda, konu ile alakalı farklı durumların oyun görevleri şeklinde kurgulandığını görmekteyiz. Görüntülerde araçlar kurallara uyduğunda GTA'nın klasik "görev başarılı" ekranı karşımıza çıkıyor. Son görevde ise oyunun ana karakterlerinden biri olan Michael'ın kurala uygun hareket etmediğini, ve bu yüzden telefonuna EGM tarafından gönderilen mesaj ile kanun gereği 488 TL para cezası uygulandığını görmekteyiz.

İlgili videoya aşağıdaki paylaşımdan göz atabilirsiniz.