Güncel

IDC: Bilişim ve iletişim pazarı 2016’da %2 büyüyecek

IDC 2016 Bilişim Sektörü Öngörülerini Açıkladı


Bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon alanının önde gelen küresel araştırma kuruluşu International Data Corporation (IDC) Türkiye ofisi, Türkiye’nin bilişim gücü Microsoft’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda dünya ve Türkiye için 2016 öngörülerini açıkladı.

Bilişim sektörünün buluşma noktalarından biri haline gelen toplantıda gerçekleşen panelde sektör liderleri de öngörülerini paylaştı. Yapı Kredi Bankası Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan’ın yönettiği panelde Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, HP Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, IBM Türkiye Genel Müdürü , Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, SAP COO’su Uğur Candan beklentilerini ele aldı.

1449601413_1449568173idcmicrosoft2016ongoruleri.jpg

Tahminler revize edildi

IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları’nın açıkladığı IDC tahminleri, 2016 için daha önce açıklanan rakamı revize etti. 2014 ve 2015’in Türkiye için zorlu bir dönem olduğuna dikkat çeken Çizmecioğulları “Yaşanan makroekonomik zorluklar BİT harcamalarını gözle görülür şekilde etkiledi. Kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren şirketler büyük projelerini askıya almak durumunda kaldı ve bu durumda Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında değer kaybetmesi çok önemli rol oynadı. BT harcamalarının ağırlıklı ithal ürünlere dayalı olması vemaliyetlerin Türk Lirası bazında artmış olmasıkurumların bütçe yönetimini zorlaştırdı. Buradaki önemli nokta, zorluklarla uğraşmak durumunda kalan tek ülkenin Türkiye olmamasıydı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta Doğu ve Afrika bölgesi de zorlu bir dönem geçirdi ve IDC 2016 yılının da zorlu geçeceğini düşünerek bu bölgedeki toplam büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. 2016 yılında bu bölgenin BİT harcamalarının 260 milyar dolara ulaşması beklenmekte olup bir önceki tahmine kıyasla 10 milyar dolar değerinde aşağı yönlü revizyon dikkat çekmekte” dedi.

International Data Corporation Türkiye ofisinin öngörülerine göre Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) pazarı yüzde 2 büyüme ile 25,9 milyar dolar seviyesine ulaşacak.

Murat Kansu: Bulut bilişim ile yeni iş fırsatları ve meslekler doğacak

Toplantıdaki konuşmasında küresel bulut bilişim pazarının yıllık yüzde 30 büyüme oranı ile 2020 yılında 270 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğüne dikkat çeken Microsoft Genel Müdürü Murat Kansu da “Dünya çapında işsizliğin arttığı, kritik sektörlerin büyümesinin yavaşladığı bir dönemde, bulut bilişim sektörü hızla büyümekte. IDC firmasının yaptığı analize göre 2015 yılında bulut bilişimin yarattığı yeni iş imkanı sayısı 14 milyon olacak. Pazarın gelir seviyesi ise 1.1 trilyon dolara ulaşacak. Dolayısıyla, bulut bilişim ekonomilerin gelişimi açısından da muazzam fırsatlar sunuyor. Microsoft Research’ün 2026 öngörülerine de baktığımızda bulut bilişimin tetiklediği yeni ekonomik düzen, iş dünyasına yeni roller ve görevler kazandıracak. Data Mevzuat Kontrol Birimleri kurulacak, şirketlerde Etik komiteleri oluşacak ve kişisel veri yönetmelikleri artacak” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.