Güncel

IDC, Türkiye CIO Summit 2014'e hazırlanıyor

IDC, Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü’nün en geniş kapsamlı etkinliği “IDC Türkiye CIO Summit 2014”e hazırlanıyor!

IDC, Türkiye CIO Summit 2014'e hazırlanıyor

Bu yıl 50. Yılını kutlayan, Bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon alanlarında önde gelen küresel pazar istihbarat firması olan International Data Corporation (IDC), amiral gemisi IDC Türkiye CIO Summit’in 2014 Türkiye versiyonu için hazırlıklarına devam ediyor. Geçtiğimiz üç yıl yine Antalya’da gerçekleştirilen konferansın 5.si 2-3-4 Nisan tarihlerinde Kaya Palazzo Golf Resort - Belek Otel, Antalya’da düzenleniyor. 

2010 yılında başlamasından itibaren giderek büyüyen IDC Türkiye CIO Summit etkinliği, BİT sektörünün önde gelen liderlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Formatı, yapısı, tarzı ve iş ortaklığı fırsatları açısından özel olarak tasarlanan IDC CIO Summit Türkiye; sunumları, ana oturum ve paralel oturumları, panel ve gerçek hayattan başarı hikayeleri, derinlemesine soru-cevap bölümlerinin harmanı ile üst düzey BİT yöneticilerinin en kritik endişelerini doğrudan ele alma konusunda haklı bir üne sahip. 

Bu yıl ilk defa 6 ana kategoride CIO ödülleri verilecek. BU kategoriler en iyi inovasyon projesi, en iyi dönüşüm yönetimi projesi, en iyi uyumluluk yönetimi projesi, yeni iş uyumlandırma projesi, en iyi maliyet verimliliği projesi, yılın CIO’su ana kategoriler. 

Türkiye genelinde deneyimli CIO’lardan oluşan, bir ‘’Technology Advisory Board’’ kuruluyor ve bu kurul Türkiye bilişim pazarını temsil edecek. IDC Global üst düzey yöneticileri, Frank Gens, Matt Eastwood Steven Frantzen, JyotiLalchandani, Paul Black, Ranjit Rajan IDC global vizyonlarını paylaşmak üzere ülkemizde olacak. 

"Türkiye’de gerçekleşen ilk CIO Summit konsepti, ileri teknoloji çözüm sağlayıcıları, son kullanıcılar ve sektörün önde gelen pazar analistleri arasında, fikir alışverişi ve örnek uygulamaların görüşülmesini sağlayacak gerçek anlamda tarafsız bir platform ihtiyacının tespiti doğrultusunda 2008 yılında ortaya atıldı.” diyor IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları. "Her etkinlikte bu ideallere sadık kaldık ve bu durum, aradan geçen süre zarfında dünyanın önde gelen teknoloji tedarikçilerinin ve Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından BİT alanında karar verici seviyesinde üst düzey yöneticilerin her yıl katılımını sağlayarak, CIO Summit’in itibarının ve etkisinin katlanarak büyümesine katkıda bulundu. En önemlisi, en güncel ve en önemli sektörel konuları tartışmaya açarak, etkinliği çok daha ilginç ve anlamlı bir hale getirmek için yeniliklerimize devam ettik. 

Son birkaç yılda, küresel yatırımcılar ve kuruluşlar yeni fırsatları yakalamak ve hızlı büyüyen pazarlara ulaşmak için giderek Orta Doğu ve Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalara yöneldiler. Aynı zamanda, bu bölgedeki yerel yönetimler ve özel sektör kuruluşları, bilgi ve iletişim teknolojilerinin benimsenmesi ile yatırım oranlarını arttırmaktalar. Küresel ekonomik belirsizlikler ve Arap Baharının getirdiği siyasi karışıklıkla ilgili endişeler devam ederken, bütünsel olarak bölge için uzun vadeli bakış açısı son derece olumlu. Türkiye BT piyasası, artan BT harcamaları tarafından yönlendirilen, yıllık tahmini %4.2’lik bir büyüme ile 2014te 28.60 milyar ABD dolarını aşacak. BT harcamaları, tüketici segmentinde akıllı telefonlar ve tablet PC’lerde talep artışı ile özel ve kamu sektörlerinde mobil çözümlerin kullanımı nedeniyle yıllık bazda %8,6 artarak, 11 milyar ABD doları aşacak. Finans, perakende, imalat, kamu hizmetleri ve hükümet gibi sektör odaklı pazarların geniş bir aralığındaki kuruluşlar şirket çapında mobil politikalar belirleyecek ve kendi BT altyapılarını birçok site boyunca farklı faaliyetler ile üretilen veri yığınlarını toplayacak, depolayıp analiz edecek şekilde dönüştürecek. Amaç, bu cihazlardan toplanan yapısal veya yapısal olmayan verilerle ilgili kararlar alırken, maliyetleri azaltmak ve işletme verimliliğini arttırmaktır. Bu trend Türkiye’de Büyük Veri uygulamaları için zemin hazırlayacaktır. Finans, Telekom, enerji ve Perakende sektörleri bu konunun öncüleri olmaya devam edecek. Büyük Veri uygulaması, Veri Merkezi Dönüşümü, Ağ Modernizasyonu, BT güvenliği ve Bulut gibi kompleks BT projelerinin artan sayısı BT hizmetleri ve Yazılım piyasalarında büyümeyi arttıracak. 2014 yılında IDC, BT hizmetleri ve Yazılım harcamalarında sırasıyla yıllık bazda %10.8 ve %8.4 büyüme bekliyor. 2013 yılında toplam BT pazarının %79.9’unu temsil etmesine rağmen, Donanım harcamaları 2014 yılında %8.2 büyüyecek ve büyük pazar payını (%79.5) koruyacak. 


"Türkiye’deki kurumlar, giderek operasyonel verimliliği arttırmak ve inovasyonu mümkün kılmak için BT’ye daha çok önem vermekteler.” diyor Çizmecioğulları. “Ülkemizin kilit sektör ve segmentlerinin pek çoğu, kendilerini eski sistemlerinin yükünden kurtulmuş buluyorlar. Sonuçta Türkiye önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın daha olgun ekonomilerini yakalamaya oynarken, ciddi miktarda BT harcamalarına devam edecek. Bu büyümenin büyük kısmı, IDC’nin teknoloji dönüşümünün dört gücü olarak tanımladığı; bulut, sosyal medya, mobilite ve büyük veri ve analitik konularından gelecek. Aynı zamanda, personel sorunları, güvenlik ve yönetim karmaşıklığı Türkiye’de faaliyet gösteren kurumlar için de önemli sorunlar olmaya devam edecek.” 

İşte bu ortamda, ülkemizin BİT alanındaki en etkin karar vericileri Nisan ayında Kaya Palazzo Golf Resort - Belek Otel, Antalya’da Değişen-Dönüşen Teknolojilerde ve iş yapış şekillerinde CIO olmak mesajı etrafında bir araya geliyor. Türkiye pazarının ihtiyaçları doğrultusunda etkinlik programını belirlerken, IDC CIO Summit Türkiye 2014’te, bulut bilişim, veri merkezleri, kurumsal mobilite ve politikaları güvenlik, iş sürekliliği, işbirliği uygulamaları ve tümleşik iletişim, iş analitiği, kurumsal mobilite, sosyal medya ve yönetilebilen hizmetler gibi BT modelleri üzerinde durulacak. 

IDC CIO Summit Türkiye 2014’te en son teknolojik gelişmelerin işlenmesini sağlamak için IDC, Zirve İş Ortağı olarak Microsoft, Intel, Dell, Samsıng, Platin İş Ortağı olarak Commvault-Datacore, Turkcell Superonline, Oracle, Fujitsu, Fortinet-RZK, Huawei, Dataserv, Doruknet, PaloAlto; Altın İş Ortağı olaraksa IBM, Websense, Mcafee, Fireeye, Labris, BT, Software AG, Xerox, Xerox, OKI, OBSS, IBM, Riverbed, Avaya, Sentim, NGN, Citrix ile iş birliği yapmaktadır. Itway-Check Point, BT Kanal ve BizNet, Lostar, Nebula, Ereteam, Veripark, UYA, Tesan, olarak destek vermektedir. 

IDC Türkiye CIO Summit 2014 hakkında daha detaylı bilgi edinmek için IDC Türkiye Ofis Müdürü Pelin Özden (pozden@idc.com+90 212 3560237 ve +90539 2488652) ile, etkinlikte sunum ve çözümleri ile yer almak isteyen firmalar ise IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları (ncizmeciogullari@idc.com
+90 212 3560282 ) ile iletişime geçebilirler 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.