İki doz aşı olanlar için karantina açıklaması

Sağlık Bakanlığı iki doz aşısını olmuş vatandaşlar için karantina uygulaması hakkında açıklama yaptı. İşte detaylar.

İki doz aşı olanlar için karantina açıklaması

Sağlık Bakanlığı iki doz aşısını olmuş vatandaşları ilgilendiren bir duyuru yaptı. Yeni güncellenen "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberine göre, en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek.

Onun yerine bu vatandaşlar Vaka Takip Modülü denen bir sisteme temaslı olarak kaydedilecek. Aşılarını olmuş ve 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişiler için karantina gerekmeyecek. Bu kişiler maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi temel önlemlere uyarak normal hayatlarına devam edebilecekler. 

İki doz aşı olmuş kişilere karantina uygulaması gelmeyecek

İki doz aşı olanlar için karantina açıklaması - Resim : 1

Ancak bu kişilerin şüpheli durumlarda herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptırması gerekecek. Semptom gelişmezse temasının 5'inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu getirilecek. PCR testi yaptırmazsa 6'ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak. PCR testi pozitif çıkarsa bu kişi rehbere uygun izolasyon koşullarına göre takip edilecek.

Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6'ncı günde sonlandırılacak. Tabi bu kişilerin kendilerini 14 gün boyunca dinlemeleri öneriliyor. Semptom oluştururlarsa gerekli işlemlerin yapılması gerekecek. Koronavirüsün yeni varyantları Beta, Gama ve Delta ile temas edenler için izolasyon süresi 14 gün olacak.