İki ülkeyi krize düşürmüştü! Çinli Teknoloji devi Amerika ile anlaştı

Amerika ile olan krizde önemli bir anlaşma sağlandı. Detayları aktarıyoruz.

İki ülkeyi krize düşürmüştü! Çinli Teknoloji devi Amerika ile anlaştı

Çinli teknoloji şirketi Huawei'den yapılan açıklamaya göre, firmanın Mali işler direktörü Ming Vancou, ABD Adalet Bakanlığı ile anlaştı.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Ming aleyhinde yapılan suçlamaların bugün Brooklyn Federal mahkemesinde görüleceği bildirildi. Duruşmadan sonra kararların alınıp krizin çözülebileceği üzerinde duruluyor.

Anlaşmanın detaylarına baktığımızda Mıng'ın Çin'e tekrar dönmesine izin verecek. Ayrıca anlaşmanın bir parçası gereği bazı suçlamaları kabul etmesi bekleniyor. Anlaşmanın ABD ve Çin arasında olan anlaşmazlıkta bir nebze çözüm olacağı, bunun yanı sıra anlaşmanın, Mıng'ın tutuklu kalmasından kısa bir zaman sonra, Çin'de tutuklanan iki Kanadalı iş insanı Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig'in serbest bırakılmasında da rol alabileceği ifade ediliyor.

Ne olmuştu?

Huawei Mali İşler Direktörü Vancou'nun suçu ise, ABD’nin İran’a yönelik olan yaptırımlarını delmek gerekçesiyle 1 Aralık 2018'de Kanada’nın Vancouver kentinde göz altına alınmıştı.

3 gün süren kefalet duruşmalarının ardından dava ile ilgilenen Kanadalı hakim William Ehrcke, Mıng'ın ABD'nin resmi iade talebini beklediği bir zamanda, 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı şekilde salıverilmesine hüküm vermişti. Huawei ise Amerika tarafından, son olarak Ocak 2019'da ticari sırları ele geçirmek ve bankaları dolandırmakla suçlamıştı. Şirkete açılmış olan davanın yanı sıra şirketin Mali İşler Direktörü Mıng Vancou'nun da 13 ayrı suçtan yargılandığı da bilinenler arasında.