İkinci elde en çok hangi otomobil modelleri ilana verildi?

Geride bıraktığımız 2021 yılında, ikinci el otomobil ilanlarında en çok hangi marka ve modellerin yer aldığını merak ediyorsanız, bu yazımızı okuyarak merakınızı giderebilirsiniz. İşte o otomobiller!

İkinci elde en çok hangi otomobil modelleri ilana verildi?

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. Geride bıraktığımız 2021 yılı ile ilgili, en çok ile başlayan ve oldukça merak edilen birçok soru var. Bunlardan biri de İkinci elde en çok ilana verilen arabalar hangileri? Gelin yazımızın devamından 2021 yılında ikinci elde en çok tercih edilen otomobiller hangileri? sorusunun yanıtına hep birlikte göz atalım.

İkinci elde en çok hangi otomobil modelleri ilana verildi?

2021 yılı, otomotiv sektörü için belki de en zorlu yıllardan biri olarak tarihe geçti. Otomotiv sektörü, devam eden koronavirüs pandemisi sebebi ile yaşanan kapanmalardan nasibini aldı. Yaşan çip krizi falan derken, büyük tedarik zinciri sorunları ortaya çıktı. Bayilerde araçlar azaldı, hatta bazı aylar bayilerde hiç araç dahi yoktu. Dolayısı ile arz talebi karşılayamadı. Bu da otomotiv sektörünü büyük zorluklarla karşı karşıya bıraktı.

Bitti mi? Elbette bitmedi, ülkemizde yaşanan döviz kurundaki artış, zaten artmakta olan otomobil fiyatlarını daha da körükledi. Neredeyse yılın başından beri, düzenli bir fiyat artışı birbirini takip etti. Hal böyle olunca vatandaşlar yönünü ikinci el araçlara çevirdi. Ancak ikinci el araç sahipleri, bayilerde araç bulunmamasını fırsat bilerek fiyatları öyle bir artırdı ki, adeta ikinci el araç fiyatları sıfır araç fiyatları ile yarışır duruma geldi.

Peki geride bıraktığımız 2021 yılında en çok hangi ikinci el otomobiller tercih edildi?

İkinci elde en çok hangi otomobil modelleri ilana verildi? - Resim : 1

Arabam.com, 2021 yılı ikinci el otomotiv sektörü istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere baktığımızda, 2021 yılında en çok ilan verilen otomobil markasının yüzde 20 ile Renault olduğu görülüyor. İkinci sırada ise markayı yüzde 18 ile Fiat, yüzde 16 ile Volkswagen, yüzde 12 ile Ford, yüzde 10 ile Opel, yüzde 7 ile Hyundai, yüzde 6 ile Peugeot, yüzde 5 ile Toyota, takip ederken, son iki sırada yüzde 3 ile Citroen ve Honda yer alıyor.

İkinci elde en çok hangi otomobil modelleri ilana verildi? - Resim : 2

En çok ilan verilen otomobil modellerine baktığımızda ise, yüzde 12 ile Renault Clio ve Fiat Egea ilk sırayı paylaştığını görüyoruz. Bu sıralamayı ise yüzde 11 ilana verilme oranı ile Opel Astra, Renault Megane ve Renault Fluence takip ediyor. Ardından yüzde 10 ilana verilme oranı ile Ford Focus gelirken, yüzde 9 ile Volkswagen Passat ve Toyota Corolla, yüzde 7 ile Honda Civic ve Volkswagen Polo olarak kayıtlara geçti.