Güncel

İlk Ay yolcusu astronot öldü!

Neil Armstrong, hayatını kaybetti!


Tarih derslerine konu olan ve Ay'a ilk ayak basan kişi olarak bilinen tüm dünyada tanınan astronot Neil Armstrong, 82 yaşında hayatını kaybetti.

İlk Astronot armstrong'un ailesi bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve Ağustos ayı başında kalp ameliyatı geçiren astronotun bazı komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü söylediler.

Amerikan astronot Neil Armstrong, Ay'a 20 Temmuz 1969'da gitmişti ve Apollo 11 uzay aracının komutanı görevini üstlenmişti.

1345967926_250px-neilarmstrongpose.jpg

Armstrong, Ay'a ilk ayak basışı sırasında Dünya'dan kendisini dinleyenlere telsizden söylediği ''Benim için küçük, insanlık için dev bir adım'' sözleriyle hatırlanmıştı hep. Bu sözlerin ardından astronot Neil arkadaşı Edvin ''Buzz'' Aldrin ile Ay yüzeyinde 3 saat dolaşmıştı.

Neil Armstrong'un kısaca hayatı şöyle:

13 Ağustos 1930'da Wapakoneta, Ohio'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimi sırasında izcilik yaptı. Purdue Üniversitesi'nde havacılık ve uzay mühendisliği okudu. Kore üzerinde Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu olarak 78 saat uçuş yaptı. 1956 yılında evlendi, eşinden üç çocuğu oldu. ABD uzay programına astronot olarak katılmak için başvurdu, denemelerden başarıyla geçti. Gemini 8 uçuşuyla ilk kez uzaya gitti. 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan oldu.

Ay üzerinde yaptığı yürüyüşte ilk söylediği ve tarihe geçen cümle şudur:

"Bir insan için küçük bir adım, insanlık için büyük bir adım."

Armstrong 1971 yılında NASA'dan ayrılarak Cincinnati Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 1979 yılına kadar uzay mühendisliği bölümünde profesör olarak çalışmıştır. 1985'ten 1986'ya kadar Uluslararası Uzay Komisyonu'nda hizmet vermiştir. 1986 yılında Challenger kazasının araştırma komisyonuna başkan yardımcısı olarak atandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.