Güncel

IKEA kataloglarında sahte ev profilleri kullanıyor!

IKEA katalogları dijtal ortamlarda tasarlanıyor!


Hiç IKEA kataloglarını incelerken mobilyalar arasındaki güzel kombinasyonları nasıl yaptıklarını düşündüğünüz oldu mu? Ne yazık ki bunların bir kısmı fake, hiç gerçek olmadı. Bilgisayar programlarıyla 3D grafik sanatçıları tarafından yapılmaktadır.

IKEA katalog ve web broşürlerinin resimlerinin %12'si  dijital ortamda yapılıyor. Gelecek yıl bu oran %25'e çıkacak. Peki neden dijital ortamda yapmayı gerçeğe tercih ediyorlar? Tahmin edeceğiniz gibi bu yol oldukça pahalı oluyor. Bilgisayarlar aracılığıyla tasarlamak çok daha ucuza geliyor.

1345895258_original.jpg

IKEA ilk yıllarında 2005 yılında gerçek resimler kullanıyordu. Durum içinden çıkılmaz bir hal aldığında bir kaç yıl sonrasında dijital resimlere geçiş yaptı. Bilgisayar ortamındaki tekniklerin gelişmesiyle resimlerin "daha gerçek" görünmesi de sağlanabiliyor. Örneğin pencereden sızan bir güneş ışığı dolaplarda parmak izleri her şeyi halledebiliyor.

1345895290_2.jpg

Örneğin yukarıdaki resimleri inceleyebilirsiniz. İki resimde dijital ortamda tasarlanmıştır.

1345895320_original3.jpg

Bu resimde de dijital ortamdaki resimlerin arka planını göreceksiniz. IKEA yılda 208 milyon katalog yayınlamaktadır. Bu katalogları inceleyen kullanıcıların çok azı bu resimlerin sahte olduğunu biliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.