İlk metaverse kent Asya'dan geldi! Fantaziler gerçek olacak

İlk Metaverse kente adım atan ülke hamlesi Asya ülkelerinden geldi. İşte detaylar.

İlk metaverse kent Asya'dan geldi! Fantaziler gerçek olacak

Metaverse dünyasına ilk adım Asya'dan geldi. Güney Kore'de yer alan Seul Büyükşehir Hükümeti (SMG) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, metaverse'e giren ilk büyük şehir olacağını duyurdu. Geçici olarak 'Metaverse Seoul' olarak adlandırılan şirket, belediye yönetiminin tüm alanları için sanal bir iletişim ekosistemi yaratmayı amaçlıyor. Bu da gelecek yıldan itibaren üç aşamada ekonomik, kültürel, turizm, eğitim ve vatandaşlık hizmetlerini içerecek.

Meta veri deposu, tüm etkinliklerin artırılmış ve sanal gerçeklik ekipmanı kullanılarak gerçekleştirilebileceği paylaşılan bir 3B sanal dünya anlamına geliyor. Bu platformlar, özellikle COVID-19 pandemisi sebebiyle, insanların faaliyetlerini çevrimiçi ortama kaydırmasıyla son yıllarda popülerlik kazandı.

İlk metaverse kent Asya'dan geldi! Fantaziler gerçek olabilir

Güney Kore başkenti, şehrin belediye başkanı Oh Se-hoon'un Seul Vizyonu 2030 planının bir parçası olarak projeye 3,9 milyar KRW (yaklaşık 2,8 milyar €) yatırım yaptı. Belediye başkanı, Seul'ü "bir arada yaşama şehri, küresel bir lider, güvenli bir şehir ve geleceğin duygusal bir şehri" yapmayı hedefliyor.

Bu proje gerçekleşirse, Seul vatandaşları yakında sanal danışma için şehir yetkilileriyle görüşmek üzere VR kulaklıklarını takabilecekler. Hatta toplu etkinliklere katılabilecekler. 2022 Yılbaşı Gecesi geleneksel Bosingak Çan Kulesi zili çaldığında, bu aynı zamanda metaverse'de gerçekleşecek.

SMG, metaverse platformunda art arda Virtual Mayor's Office, Seoul FinTech Lab, Invest Seoul ve Seoul Campus Town dahil olmak üzere çeşitli iş destek tesisleri ve hizmetleri sağlayacak. Şehir yaptığı açıklamada, 2023'te SMG'nin sanal bir kamu hizmeti merkezi olan “Metaverse 120 Merkezini” açacağını duyurdu. Metaverse'deki avatar kamu görevlileri, yalnızca Seul Belediye Binası'ndaki kamu hizmeti merkezi aracılığıyla mevcut olan uygun istişareler ve kamu hizmeti sağlayacak.