Nike metaverse ürünlerini hazırlamaya başladı! Yeni bir dünya düzeni mi geliyor?

Nike metaverse evreni için ürün başvurularında bulundu. İşte detaylar.

Nike metaverse ürünlerini hazırlamaya başladı! Yeni bir dünya düzeni mi geliyor?

Facebook'un Metaverse duyurusunun ardından bir duyuru da Nike'dan geldi. Giyim devi metaverse için ilk adımlarını attı. Oregon merkezli şirket, bu hafta sanal Nike markalı spor ayakkabı ve giyim yapma ve satma niyetini belirten birkaç yeni ticari marka başvurusunda bulundu.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi'ne göre Nike, markanın ünlü sloganı "Just Do It" ve swoosh logosu olan "Nike" için 27 Ekim'de başvuruda bulundu. Ertesi gün, “Air Jordan” ve “Jumpman” logoları için iki başvuru daha yapıldı. Toplamda yedi farklı başvuruda bulunuldu. Ticari marka avukatı Josh Gerben, "Nike bu yeni dönem için ticari markalarını koruyor" açıklamasında bulundu.

Nike metaverse ürünlerini hazırlamaya başladı! Yeni bir dünya düzeni mi geliyor?

Nike metaverse ürünlerini hazırlamaya başladı! Yeni bir dünya düzeni mi geliyor? - Resim : 1

Şirket, gelecek planları hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.  Ticari marka taleplerine ek olarak, Nike ayrıca bu alanda personel arıyor. Nike iş aramalarına göre, şirket kısa süre önce sanal bir ayakkabı tasarımcısı ve diğer sanal tasarım rolleri için ilanlar yayınladı. 23 Ekim'de yayınlanan iş listelerinde, "Bu rol, Nike'da dijital ve sanal devrimi ateşlemeye odaklanan bir ekip olan Dijital Ürün Oluşturma grubunda yer alıyor."

“Şirketin ana ticari markaları için yeni başvurular yapılıyor, sanal giyim, şapka, ayakkabı, çevrimiçi ve sanal dünyalarda satışa çıkacak ayakkabılar satışa çıkacak." Ticari markalarını metaverse evreninde denetlemek isteyen şirketlerin, yalnızca sanal ürünler için kayıtlara sahip olması gerekecek. Nike da bu konuda şimdiden adımlarını atıyor.

Nike sanal dünyaya hazırlanırken, fiziksel dünyası son zamanlarda tedarik zinciri sorunlarından etkilendi. 23 Eylül'deki en son kazanç raporunda şirket, Vietnam'da daha uzun nakliye süreleri, işgücü sıkıntısı ve uzun süreli üretim kesintilerini hesaba katarak 2022 mali beklentilerini düşürdü. Nike hisseleri bugüne kadar %18 artarak piyasa değerini 265 milyar doların üzerine çıkardı.