Güncel

IMEI kayıt ücreti 1.838 TL oluyor

Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemeye göre IMEI kayıt ücreti 1.838 TL oldu.

IMEI kayıt ücreti 1.838 TL oluyor

Her yıl olduğu gibi bu yıl da devletin aldığı çeşitli harç ve cezalara zam yapıldı. Bu zamlar arasında en dikkat çekeni ise zaten yüksek olan yurtdışından gelen cep telefonlarından alınan kayıt ücreti oldu. IMEI kayıt ücreti olarak da bilinen harç ücreti son olarak Temmuz ayında 60 TL'den 1500 TL'ye yükseltilmişti.

IMEI kayıt ücreti 1.838 TL oluyor

2020 yılı için yeniden düzenleme oranı da belli olunca IMEI kaydından alınan ücret de aynı oranda arttı. Buna göre yüzde 22,58 oranında yapılan zamlara göre yeni yılda IMEI kayıt ücreti 1.838 TL olacak.

Yeni yıla bir hafta kala süre açıklanan bu zam oranı zaten geçtiğimiz aylarda belli olmuştu. Açıklanan oranla rakam kesinleşmiş oldu.

Yurtdışından telefon almak mantıklı mı?

Bu rakamlarla iPhone modelleri için yurtdışından telefon almanın hala mantıklı bir noktada olduğu görülüyor. Ancak Türkiye fiyatı çok yüksek olmayan cep telefonları için pek mantıklı olmadığı da aşikar. Ayrıca yurtdışından getirilen telefonlar 3 yıl boyunca pasaportun sahibinin cep telefonu ile kullanılabiliyor ve başka bir numaranın bu telefonu kullanması mümkün olmuyor. Bu da önemli bir dezavantaj. 

Yorumlar
Anonim
Ne yapmışlar Allah aşkına. 1838 TL nedir ya. Telefonun kendisi o kadar ediyordu.
Cevapla
Haksn
Samaliktam başka birşey değil hiçbir dünya ülkesinde birçok şeyin olgugu gibi buda sacmalik
Cevapla
sefser
Kimsenin zoruna gitmeyecek eminim ama .. Milletvekili ve bakan maaslari ve indirimli yada bedava hizmetleri icin kimse aclik siniri yada herhangi birseyi baz almiyorken, Asgeri ücret zam görüsmeleri yapilirken baz aldiginiz o lanet olasi aclik sinirini an azindan neden bu benzeri seylere zam yaparken de düsünmüyorsunuz.
Cevapla
Teknoman
O parayla orta seviye bir telefon rahatlıkla ülke içinden alınabiliyor.Yalnız bu olay kaçak imei kayıtsız cihaz piyasasını hortlatır ve çok mağduriyet doğurur.
Cevapla
Mehmet
Zaten hortladı🤣
💠 GakkoCan 💠
Aslında yerli üretim cihazlarımızın sayısı fazla olsadı dışa bağımlılığı azaltmak için bu zam oranları eyi olurdu ama Genaral Mobile ve Vestele alternatif ürünler geliştirmemiz gereki
Cevapla
Mustafa
vestel yerli değil parçaları yurt dışından geliyor türkiye de birleştiriliyor. ne anlamı kaldı?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.