Güncel

Influencer nedir? Nasıl Influencer olunur?

Günümüzde pazarlama dünyasına her geçen gün yeni oyuncular dahil oluyor. Ancak son dönemin en etkili oyuncuları şüphesiz ki influencer’lar…

Influencer nedir? Nasıl Influencer olunur?

Günümüzde pazarlama dünyasına her geçen gün yeni oyuncular dahil oluyor. Ancak son dönemin en etkili oyuncuları şüphesiz ki influencer’lar… Influencerların günümüzdeki pazarlama dünyasında sahip olduğu etki göz ardı edilemeyecek kadar büyük. 

Peki kimdir nedir bu influencerlar?

Türkçeye “etkileyen” olarak çevirebileceğimiz influencer terimi, hareketleriyle ve söylemleriyle insanlar üzerinde önemli bir etki bırakarak onların düşüncelerini ve davranışlarını değiştiren kişiler için kullanılır. Influencer'lar için kısaca sosyal medya fenomeni diyebiliriz.

Takipçilerinin satın alma kararlarını değiştiren influencerlar markaların gözdesi olmuş durumdadır.


İnternet uygulamalarında yüksek takipçi sayısına sahip olan kişilere fenomen denilmektedir. Fenomen olarak bilinen bu kişiler, ücret karşılığında bu reklamları kabul ederek Instagram, Youtobe, Tik tok gibi herhangi bir sosyal medya uygulamasında paylaşımını gerçekleştiriyor.

Bugün toplumda kabul görmüş ünlü kişilere ek olarak bilgisayar oyunlarını çok iyi oynayan biri, yemek tarifleri hazırlayan bir ev hanımı veya gezdiği yerlerin video ve fotoğraflarını paylaşan bir gezgin, çocuğunu büyüten bir instamom internetteki sosyal medya hesapları sayesinde çok hızlı bir şekilde milyonlarca takipçiye ulaşıp, dünyaca ünlü bir internet ünlüsü haline gelebilmektedir.

Sosyal medyada takipçilerinin sayısına göre influencerlar 3'e ayrılır. Birincisi mega, ikincisi makro, üçüncüsü ise mikro'dur. Peki bunlar ne anlama gelir? İşte influencer türlerininin anlamları;

Mega influencerlar

Takipçi sayısı en yüksek olan sosyal medya fenomenleridir. En az bir sosyal medya platformunda 1 milyonu aşmış takipçisi bulunan kişilere denir.

Makro İnfluencerlar

50 bin ile 1 milyon arasında takipçisi bulunan kişiler bu sınıfa dahil olur.

Mikro İnfluencerlar

Bin ile 40 bin arasında takipçi sayısına sahip olan kişilere mikro influencer denir.

Türkiye’nin En Popüler İnfluencerları:

-Enes Batur
-Danla Biliç
-Burak Altındağ
-Hande Erçel
-Mesut Özil
-CZN Burak
-Nusr_et
-Eylül Öztürk
-Aykut Elmas
-Damla Altun

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.