Güncel

İngiltere'de sosyal medya düzenlemesi talebi

Sosyal medyada yanıltıcı ve zararlı bilgilerin yayıldığı iddiası ile İngiltere'de de düzenleme yapılması talebi geldi.


Son günlerde Türkiye'de konuşulan sosyal medya düzenlemeleri ülkenin gündeminin ana maddelerinden birini teşkil ediyor. Ancak bu durum sadece ülkemizde değil dünyanın farklı yerlerinde de tartışılan bir durum.

İngiltere'de sosyal medya düzenlemesi talebi

BBC Türkçe servisinin haberine göre İngiltere Parlamentosu'nun Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi, sosyal medyayı düzenleyen bir yasa olmadığı için koronavirüs salgını sırasında zararlı ve yanıltıcı bilgilerin internet ortamında "çok tehlikeli bir şekilde" yayıldığını söyledi.

Buna göre ilgili komite hükümete sonbahara kadar vaat ettiği yasal düzenlemenin taslağını yayınlama çağrısı yaptı.

Komite Başkanı Julian Knight, teknoloji şirketlerinin kendi kurallarını kendilerinin belirlemelerine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Knight, "Doğru yasama yapısının halen ortaya konmadığını görüyoruz ve sosyal medya şirketlerinin vicdanlarına bel bağlamaya devam ediyoruz. Bu yeterli değil. Elimizdeki mevcut yasalar bu amaca uygun değil ve biz hala bekliyoruz. Şu ana kadar bu konuda çok fazla gecikme yaşandığını görüyorum" dedi.

Google ve Facebook, kendi kurallarını ihlal eden gönderilerle ilgili olarak yeni önlemler almak için yatırımlar yaptıklarını söylüyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sosyal medyaya düzenleme gerekli mi? Gerekliyse nasıl olmalı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.