Güncel

Sosyal medya düzenlemesi geliyor! Cumhurbaşkanına sunuldu!

Son zamanlarda sıkça konuşulan sosyal medya düzenlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. İşte düzenleme hakkında bildiklerimiz!

Sosyal medya düzenlemesi geliyor! Cumhurbaşkanına sunuldu!

Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenleme çağrısı üzerine harekete geçen milletvekilleri, meclis tatile girmeden önce düzenlemeyi yasalaştırmak istiyor. Seri şekilde görüşülüp hazırlanan 11 maddelik sosyal medya düzenlemesi teklifi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu bile. İşte yakında yasalaşması ve hayata geçirilmesi planlanan sosyal medya düzenlemesi hakkında bildiğimiz her şey!

Sosyal medya düzenlemesi geliyor! Cumhurbaşkanına sunuldu!

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya hakkında söyledikleri, Ak Parti grubunu harekete geçirdi. Hızlı şekilde hazırlanan 11 maddelik sosyal medya düzenlemesi hazırlandı ve teklif Cumhurbaşkanı'nın önüne geldi. Peki ama bu teklifin içeriğini neler oluşturuyor? Sosyal medya düzenlemesi yasalaşırsa hayatımızda neler değişecek? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını arayalım.

Eğer düzenleme yasalaşırsa bundan sonraki süreçte günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal platformlarının Türkiye'de temsilci bulundurması zorunlu hâle gelecek. Eğer bu kurala uyulmazsa, ilgili sosyal medya sağlayıcılarına yaptırım uygulanabilecek. Bu yaptırımların başında ise internet trafiği bant genişliğinin kademeli olarak ilk önce %50, daha sonrasında ise %95 oranında daraltılması geliyor.

Sosyal medya düzenlemesi geliyor! Cumhurbaşkanına sunuldu! - Resim : 1

Ayrıca hesap sahipleri ilgili platformlara bir içeriğin kaldırılması ya da erişeme engellenmesi hususunda başvuruda bulunabilecek. Bu başvuru belirli saatler içerisinde yanıtlanacak. Eğer şirket bunu yanıtsız bırakırsa para cezaları ile karşı karşıya kalacak.

Şimdilik düzenleme ile ilgili bildiklerimiz bundan ibaret. Detaylara hakim oldukça sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yorumlar
Lys
Devlet ulusunu korumak zorundadır yaktıkları tüm adımları destekliyorum internet bugün sadece bilgi edinme öğrenme kaynağı değildir burada aynı zamanda ve hiç olmadığı kadar toplum mühendisliği yapılmaktadır yani kültürler bozulmakta ve yeni yetişen gençliğin manevi değerleri alaşağı edilerek yerine maddi ve ahlaksızlığı dayanan aşağılık bir kültür empoze ediliyor ki buna ebeveynlerin anlayıp önlem alması neredeyse imkansız hale gelmektedir
Cevapla
Cihan
İnternet, tv, elektrik vs komple kapansin. Mum isiginda oturalim. Herkes rahat etsin.
Cevapla
Tuğçe
Hesaplara kimlik doğrulama zorunluluğu gelmiyor gibi, gelseydi keşke. Anonim hesaplarla her türlü şeyi yapıyorlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.