İngiltere'den Facebook'a rekor ceza!

İngiltere'de Facebook için rekor bir ceza geldi. Ünlü sosyal medya platformu yüksek bir cezaya çarptırıldı.

İngiltere'den Facebook'a rekor ceza!

İngiltere de Facebook'a ceza gelmeye devam ediyor. Bu kez dev firmaya bir satın alma yüzünden ceza geldi. Facebook'un bu satın almalarıyla birlikte kuralları ihlal ettiği ve bu yüzden ceza aldığı belirtiliyor. Ülkemizde de oldukça popüler olan Facebook'ta geçen zamanlarda toplu işten çıkmalar yaşanmıştı. İşten ayrılan bazı insanlar Facebook'a ait sosyal medya platformlarının gençleri bilerek etkilemek için dizayn edildiğini itiraf etmişti.

Bu itirafların ardından Facebook'un böyle bir cezaya mağruz kalması firmanın itibarını zedeleyebilir. Firma bu sıralar cezalar ile uğraşıyor. Ayrıca firmanın CEO'su Mark Zuckerberg geçenlerde ABD'de yargılanmış ve mahkemeye çıkartılmıştı.

İngiliz denetim kuruluşu Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, devam eden bir incelemeye ilişkin kurallara uymadığı gerekçesiyle Facebook'a 50,5 milyon sterlin (645 milyon lira) para cezası verilmesine hükmetti.

Facebook kuralları ihlal etti!

İngiltere'den Facebook'a rekor ceza! - Resim : 1

İngiliz denetim kuruluşu Rekabet ve Piyasalar Otoritesinden (CMA) yapılan açıklamada, Facebook'un, Giphy'yi satın almasıyla ilgili soruşturma sırasında CMA tarafından verilen bir emri ihlal ettiği için 50,5 milyon sterlin (645 milyon TL) para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Açıklamada yer alan ifadede, CMA'nın satın almaya ilişkin incelemesi devam ederken Facebook'un, Giphy ile operasyonlarını entegre etmediği, süreç içerisinde CMA'yı düzenli olarak bilgilendirmesi gerektiğini ancak bu gereklilikleri yerine getirmediği kaydedildi.

Açıklamada, Facebook'un çok sayıda uyarıya rağmen gerekli bildirimlerde bulunmayı reddettiği, bu nedenle CMA'nın Facebook'un tutumunu "kasıtlı" olarak değerlendirdiği belirtildi.

Facebook, Mayıs 2020'de, animasyon görsel ve video içerik üreticisi Giphy'i yaklaşık 400 milyon dolar karşılığında satın almıştı. CMA'nın satışa ilişkin incelemesi ise halen devam ediyor.