Güncel

Instagram fotoğraflarınıza göre ruh sağlığınız nasıl?

Amerikalı araştırmacılar Instagram fotoğraflarına göre depresyon analizi yapan bir algoritma geliştirdi.


Andrew Reece ve Chris Danfort, Instagram fotoğraflarına göre analiz yapan bir algoritma geliştirdi. Araştırmalara göre depresyondaki insanların en çok kullandığı filtre Inkwell, mutlu insanların en çok kullandığı filtre ise Valencia.

Araştırmalar için instagramınızda bir çok bilgi bulunuyor.

• Ne sıklıkla fotoğraf paylaşıyor?

• İç mekanda mı çekiliyor, dış mekanda mı?

• Filtre kullanılmış mı,eğer kullanılmışsa hangi filtre?

• Fotoğrafın renk tonu ne, parlaklık azaltılmış mı?

 • Fotoğraflar daha çok gündüz mü çekiliyor, gece mi?

• Fotoğrafta başka insanlar var mı, yoksa tek başına mı çekilmiş?

1481822152_instagramfilters-800x709.jpg

Araştırma, renklerle duygu durumu arasındaki ilişkiyi araştırmaktan çıkıyor. Mesela daha parlak ve canlı renkler genel olarak pozitif duygular, daha koyu ya da mat renkler negatif duygular ile ilişkilendiriliyor. Araştırmacılar bu ilişkiden yola çıkarak, Amazon ‘un 500 Mechanical Turk servisinde çalışanının Instagram hesabı üzerinde çalışma yaptılar.

Öncelikle çalışanların depresyon durumlarıyla ilgili anketler yapıldı. Ardından ise çalışanların instagram profilleri incelenmeye başlandı. Paylaşımlarda kullanılan renkler, filtreler ve fotoğraflarda yer alan detaylar değerlendirildiğinde 170 katılımcının depresyonda olduğu anlaşıldı.

1481822186_1-make-inatsgram-filters-photoshop-sierra-brannan.jpg

Çalışma boyunca araştırmacılar tarafından ortalama 40 bin fotoğraf analizi yapıldı. Depresyonda olmayan kullanıcıların paylaştıkları son 100 fotoğraf ile depresyonda olan kullanıcıların depresyondan önce paylaştıkları 100 fotoğraf detaylı bir şekilde incelendi.

Araştırmaya göre depresyondaki bireyler, filtreleri daha az kullanıyormuş. Ayrıca fotoğrafa daha çok yorum yapılmışsa, genelde fotoğrafın sahibi depresyondaki bireyler oluyormuş. Beğenisi daha çok olan fotoğraflar ise yüksek oranda depresyonda olmayan kişilerinmiş.

Buna ek olarak depresyondaki kişilerin fotoğraflarını, mutlu insanlarınkine kıyasla genelde tek başlarına fotoğraf çekiliyorlarmış. Bu insanların instagram fotoğraflarında gerçekten de daha koyu, daha soluk ve karanlık fotoğraflar paylaştığı farkedilmiş.

Yapılan araştırmalara göre, depresyondaki insanlar hem daha az renk algılıyor; hem de karanlığı, karanlık mekanları veya solgun görselleri tercih ettikleri ortaya çıktı. Sağlıklı insanlarınsa tam tersi şekilde, renkli ortamları veya çok renkli görselleri tercih ettiği söylendi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.