Güncel

Instagram'da nasıl alışveriş yaparım?

Instagram'da takip ettiğiniz mağazalardan alışveriş yapabilmeniz mümkün! Yapmanız gerekenleri yazımızın devamında adım adım anlatıyoruz!

Instagram'da nasıl alışveriş yaparım?

Bilindiği üzere Instagram Shop, ülkemizde bilinen adıyla ise Instagram alışveriş özelliği 2020 yılının Temmuz ayında yeni bir tasarım ile ABD'deki kullanıcılara açılmıştı. Yaklaşık 1 yıldır ise ülkemizde de aktif olarak kullanılmakta. Peki Instagram'da nasıl alışveriş yapılır? Bu sorunun yanıtını yazımızın devamında hep birlikte göz atalım.

Instagram'da nasıl alışveriş yaparım?

Instagram Mağazası'ndan yeni mağazaları keşfedebilir, beğendiğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. Dilerseniz ilgilendiğiniz ürünleri Dilek Listenize kaydedebilir ve bunları daha sonra da satın alabilirsiniz. Ancak bunun için Instagram'da alışveriş özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra Instagram'da nereden ve nasıl alışveriş yapabileceğinizi, alışveriş yapmak için izlemeniz gereken adımları basit adımlarla anlatıyor olacağız.

Instagram'da 'Alışveriş' özelliğini etkinleştirmek için izlemeniz gereken adımlar;

 • Profilinize gidin ve Menu simgesine dokunun
 • Ayarlar'a dokunun
 • İşletme'ye dokunun.
 • Alışveriş'e dokunun. Not: Alışveriş'e dokunma seçeneği sadece Instagram'da Alışveriş özelliği için onaylanmış hesaplar tarafından kullanılabilir.
 • Devam'a dokunun
 • Profesyonel hesabınıza bağlayacağınız bir ürün kataloğu seçin.
 • Bitti'ye dokunun.

Instagram'da 'alışveriş yapmak' için izlemeniz gereken adımlar;

 • Akışta ve Keşfet'te: Ürünün adını ve fiyatını görmek için shop simgesi bulunan gönderiye dokunun. Ürün fotoğrafına dokunup ürün sayfasını görüntüleyin ve alışverişinizi Instagram'da ya da mağazanın internet sitesinde tamamlayın. Fotoğraflardakine benzeyen ürünleri aramak için Keşfet'teki belirli fotoğrafların üzerinde bulunan visual search simgesine de dokunabilirsiniz. Instagram'da gördüğünüz fotoğrafları kullanarak nasıl ürün arayacağınız hakkında daha fazla bilgi alın.
 • Hikayelerde: Ürün çıkartması içeren bir hikayeye dokunarak ürün sayfasını görüntüleyin ve alışverişinizi Instagram'da tamamlayın.
 • Reels'da: Bir Reels videosunun altındaki Ürünleri Gör'e ve ardından bir şeyi Dilek Listenize kaydetmek için  simgesine dokunun. Ya da, ürün sayfasını görmek için bir ürüne dokunun ve alışverişinizi Instagram'da ya da mağazanın internet sitesinde tamamlayın.
 • Canlı yayında: Sepetinize eklemek için canlı alışveriş yayınının alt tarafına tutturulan ürünlere dokunun. Mağazanın Instagram'dan satın alınabilen diğer ürünlerini görmek için videonun altındaki shop simgesine dokunun.
 • Instagram TV uygulamasında: Ürün sayfasını görmek ve Instagram'da veya mağazanın internet sitesinde alışverişinizi tamamlamak için bir videonun altındaki shop simgesine ve ardından ürüne dokunun.
 • Instagram Mağazası'nda: Uygulamanın alt kısmındaki shop simgesine dokunun. Instagram'da veya mağazanın internet sitelerinde alışveriş yapabileceğiniz mağazaları keşfedin. Mağazaları ve ürünleri bulmak için üstteki arama çubuğunu kullanın.
 • Instagram'daki mağazalarda: Mağazasını incelemek istediğiniz profile veya içerik üreticiye gidin. Mağazayı Gör veya Mağazaları Gör'e dokunun. İçerik üreticilerin mağazaları için, görüntülemek istediğiniz mağazayı seçmeniz istenebilir. Bir mağazadayken, Instagram'da veya mağazanın internet sitesinde ürünlere göz atabilir ve ürünleri satın alabilirsiniz. Bazı içerik üreticiler, mağazalarında ve koleksiyonlarında öne çıkan ürünlerden komisyon kazanabilir. Instagram'daki mağazaların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi alın.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.