Intel rakiplerine göz dağı verdi!

Dünyanın en iyi işlemci üreten firmalarından olan Intel 2025 hedefini açıkladı. Eğer planlar doğru giderse 2025 yılında dünyanın zirvesine yerleşecek.

Intel rakiplerine göz dağı verdi!

Önde gelen çip üreticilerinden Intel, 2025 yılında dünyanın zirvesine yerleşmeyi hedefliyor. Şirket geliştirdikleri yeni teknolojiyle birlikte rakiplerini geride bırakıp zirveye yerleşecek.

Corona virüs pandemisinin beklenmedik yan etkilerinden biri dünyayı saran çip krizi oldu. Çip krizi nedeniyle bazı otomobil firmaları üretime ara verirken, ekran kartı üreticileri de fiyatlarda artışa gitmişti. Telefon üreticileri ise bu durumu alternatif çip üreticilerle anlaşarak çözmüştü.  Dünyanın önde gelen çip üreticilerinden Intel bu kapsamda 2025 planlarını açıkladı. Eğer ileriye dönük bir sıkıntı çıkmaz ise Intel zirveye hükmedebilir.

Intel rakiplerine göz dağı verdi! - Resim : 1

Bir zamanlar zirvede bulunan Intel, 2025 yılında yeniden dünya çip pazarının liderliğine geçmeyi hedefliyor. AMD ile bir zamanlar yarış halinde olan firma rakibi ile inişli-çıkışlı bir yarış içerisindeydi. Daha sonraları bir kaç yeni firma da bu sektöre atılmış ve birçok rakibi olmuştu. Intel şu anda TMSC ve Samsung'un gerisinde bir üretime sahip. Intel 20A adını verdiği yeni teknolojinin rakiplerinin çok ilerisinde olduğu iddiasında. İddialar doğruysa rakiplerine emanet ettiği liderlik koltuğunu tekrar geri alabilir.

Intel yeni teknolojisi ile liderliğe geri dönebilir

2024'e kadar dünyanın en gelişmiş çiplerini üretmeyi hedefleyen Intel, 2025'te rakiplerini geride bırakacağını duyurdu. Intel, Samsung ve TMSC'nin en büyük müşterisi konumundaki Qualcomm'a çip üretmek için anlaşma yaptığını da söyledi. Intel'in aynı zamanda Amazon'u da müşteri portföyüne eklediği belirtildi.