Intel veri merkezlerini dondurucular ile soğutacak!

Intel yeni kurduğu ortaklık ile büyük şirketlerin ve diğer kurumların kullandığı veri merkezlerini freezerlar (Dondurucu) ile soğutup enerji tasarrufu yapmalarını sağlayacak. Kulağa ilginç gelen bu ortaklığın detayları bu haberimizde.

Intel veri merkezlerini dondurucular ile soğutacak!

Intel, veri merkezleri için sürdürülebilir "derin dondurucular ile soğutma" geliştirmek için Green Revolution Cooling (GRC) ile ortaklığını duyurdu. Ortaklıklarının ilk meyveleri ise, yeni yayınlanan bir teknik incelemede ortaya çıkan daldırma soğutmanın kullanışlılığına ilişkin verileri göz önüne koyuyor.

2020 yılına ait iki tahmine göre, veri merkezleri dünya enerjisinin %1,5 ila %2'sini tüketiyor ve on yıl içinde bu oranın %13'e kadar çıkması bekleniyor. ABD Enerji Bakanlığı, bu enerjinin yaklaşık yarısının bilgisayarlar tarafından ve %25 ila %40'ının ise klimalar tarafından kullanıldığını söylüyor.

Intel derin dondurucular ile veri merkezlerini tasarruf ettirecek

Bazı veri merkezleri, son zamanlarda soğutma verimliliklerini iyileştirmek için önemli adımlar atıyorlar, ancak yeni donanımların artan güç tüketimiyle bu adımları hep boşa çıkıyor. Statista.com'a göre, tüm büyük veri merkezlerinin ortalama güç kullanım etkinliği (Yani verimliliği) on yıl boyunca yaklaşık 1,6'da kaldı.

Intel ve GRC, teknik incelemelerinde daldırma soğutmanın, bir sunucunun güç tüketiminin %10-15'ini oluşturan sunucu fanlarına olan ihtiyacı azalttığını söylüyor. Daldırma soğutması ayrıca ısıyı hava soğutmadan daha hızlı uzaklaştırarak daha fazla verimlilik kazanımı sağlayabilir.

Intel derin dondurucular ile veri merkezlerini rahatlatacak!

Intel ve GRC, iki fazlı soğutmanın aksine tek fazlı daldırma soğutmaya daha çok önem verilmesi gerektiğini düşünüyor. Tek fazlı sistemde, birden fazla sunucu içeren bir tankın etrafında iletken olmayan bir sıvıyı dolaştırmak için bir pompa ve sıvıyı soğutmak için bir ısı değiştirici kullanılıyor. Bu sistem sıvının tekrar sıvıya soğutulmadan önce gaz halinde kaynamasını içeren iki fazlı soğutmadan daha basittir.

Daldırma soğutmanın hava soğutmaya göre başka faydaları da var. Veri merkezleri, soğutma ve güç üretimi için her yıl toplu olarak milyarlarca galon su kullanıyor ve bu da daldırma soğutmanın önemli ölçüde azalmasına neden olmakta. Daldırma soğutmalı merkezler ayrıca hava soğutmalı merkezlerden daha küçük inşa edilebiliyor, bu da arazi israfını ve bina maliyetlerini azaltmakta.

Intel derin dondurucular ile verileri soğutacak!

Yine de bu sistemin kusurları var. Tüm sistemlerinizin su altında kalması bir bakım kâbusu olarak size dönebilir ve ayrıca hataları daha ciddi boyutlara getirir. Ancak, Intel bunları göz önüne almaya ve bu sisteme girmeye oldukça istekli görünüyor.

Mayıs ayında şirket, daldırma soğutma, ısı geri kazanımı ve su kullanım etkinliği dahil olmak üzere sürdürülebilirlik girişimlerine odaklanan Oregon'da 700 milyon dolarlık bir araştırma laboratuvarı inşa ettiğini duyurdu. Veri merkezleri büyüdükçe ve sürdürülebilir çözümlere duyulan ihtiyaç daha acil hale geldikçe, daldırma soğutma ve soğutmaya yönelik diğer garip yaklaşımları deneyen Microsoft dahil diğer şirketler de bu gruba yavaş yavaş katılıyor.

Kim bilir bir bakarız Uğur Derin dondurucu ile bir firma anlaşır ve bu sistem ülkemizde de kullanılmaya başlar.