Güncel

Intel'de işlemci ertelenmesi yönetimi karıştırdı!

Bir süre önce yeni işlemcilerinin üretimini ertelediğini açıklayan Intel'de yönetimde önemli değişiklikler oldu.


Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel'de sular durulmuyor. Geçtiğimiz günlerde 7 nm teknolojisine sahip yeni işlemcilerinin üretimini ertelediğini duyuran şirkette bu erteleme ile ilgili olduğu düşünülen bir dizi yeni yönetim düzenlemesi yapıldı.

Intel'de işlemci ertelenmesi yönetimi karıştırdı!

Bir yandan Apple, bir yandan NVidia ve diğer yandan AMD ile rekabet eden markada yeni yönetim düzenlemeleri bizzat CEO Bob Swan tarafından duyuruldu. Daha önce birden fazla departmanı TSCG ismiyle bir araya toplayan CEO, şimdi de bu departmanları 5 ayrı parçaa böldü. Her bir departman Swan'a rapor sunacak.

Bu departmanlardan biri olan ve 7 ve 5 nm işlemci teknolojisini geliştirecek ekibin başındaki isim Ann Kelleher oldu. Üretim ve operasyonlardan sorumlu ekibin başındaki isim Keyvan Esfarjani olurken, tasarım mühendisliği ekibinin başında da Josh Walden yer alacak. Mimari, yazılım ve grafik tabanlı projelerden Raja Koduri sorumlu olurken, markanın tedarik zinciri konusundaki ismi ise Randhir Thakur oldu.

Yapılan düzenlemelerden rahatsız olan mühendislik ekibinin başındaki isim (Chief Engineering Officer) Murthy Renduchintala, Intel'den ayrılmaya karar verdi. Renduchintala'nın 3 Ağustos'tan itibaren Intel'deki görevini bırakacağı açıklandı.

Yeni düzenlemelerin Intel'i nereye götüreceği şimdilik belli değil. Ancak marka son yıllarda Nesnelerin İnterneti ürünlerinden (IoT) mobil işlemci üretimine kadar bir dizi başarısız girişimde bulunmuştu. Son aylarda işlemci rekabetinin artmasıyla beraber işlerin önümüzdeki dönem daha da zorlayacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.