Güncel

Intel'den AMD ve Nvidia'ya yeni rakip: Intel Arc Ekran kartları ile tanışın!

Intel iki büyük ekran kartı üreticisine kafa tutmaya geliyor. Yeni Intel ekran kartları ile tanışmanın zamanı.

Intel'den AMD ve Nvidia'ya yeni rakip: Intel Arc Ekran kartları ile tanışın!

Amerikalı dev teknoloji şirketi Intel, ekran kartı dünyasında NVIDIA ve AMD'ye direk rakip olacak yüksek performanslı ekran kartlarını üreteceğini duyurdu. Bu ekran kartı markası tabiki de ARC. Intel ARC'ın ilk ekran kartı, 2022'nin birinci çeyreğinde gelecek.

İntel ekran kartı piyasasına el atıyor!

Günümüzde ekran kartı almak istediğinizde, kocaman dünyada karşınıza sadece iki seçenek çıkıyor; tabiki NVIDIA ve AMD. Bu iki şirket, ürettikleri ekran kartlarını farklı aracılarla piyasaya sürüyor ve böylelikle ekran kartları kullanıcılara ulaşıyor. Bu iki şirketin şuanda, zaten büyük bir rekabet içinde olduğu ortada. Fakat bu sektöre yeni bir isim daha katılacak ve rekabet kızışacak.

Daha önce yüksek performanslı ekran kartlarına ilgi gösterdiğini bildiğimiz Intel, bugün resmi olarak yüksek performanslı ekran kartlarını geliştirileceği bir marka duyurmuş oldu. Intel’in yüksek performanslı ekran kartları, Intel ARC markası altında piyasada bulunacak. Şirketin ilk ekran kartları hakkında da heyecanlandıran bilgileri var.

İlk etap 2022 de piyasaya sürmek

Daha önce piyasada DG2 ismiyle görülen Intel’in yüksek performanslı ekran kartı, tahminlere göre ‘Alchemist’ adıyla önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olacak. Arc markalı Alchemist ekran kartları, hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş olacak. Haliyle bu ekran kartları, AMD ve NVIDIA’ya önemli ölçüde meydan okuyacak. Amerikalı Şirket, gelecekte tanıtacak ekran kartlarına ise Battlemage, Celestial ve Druid adlarını verecek.

Intel'den AMD ve Nvidia'ya yeni rakip: Intel Arc Ekran kartları ile tanışın! - Resim : 1

Peki Intel ARC bizlere neler sunabilir?

Yapılan açıklamalara göre Intel’in Arc ekran kartları, ağ gölgelendirme, değişken oranlı gölgeleme, video çözünürlüğü yükseltme ve gerçek zamanlı ışın izleme teknolojilerini barındıracak. En önemlisi ise Intel, NVIDIA’nın DLSS'sine ve AMD’nin FideltyFX Super Resolution teknolojilerine meydan okuyacak olan yapay zeka destekli bir örnekleme teknolojisinin olması olacak.

Basitçe açıklayacak olursak;

Bu teknoloji ile IntelNVIDIA’nın ve AMD’nin teknolojilerinde olduğu gibi oyunlar aslında çok daha düşük çözünürlükle çalıştırılabilecek. Bu sayede oyundan elde edilen performans en üst düzeyde çıkmış olacak. Fakat bu düşük çözünürlük oyuncuya etki etmeyecek. Ekran kartı ise, bu çözünürlüğü çok daha yüksek bir çözünürlüğe taşımış olacak (1080p çözünürlükten 2K çözünürlüğe). Çözünürlüğün büyültülmesiyle bozulan görüntü, ekran kartının bünyesinde olan yapay zeka sayesinde düzeltilebilecek.

Intel'in paylaştığı test videosunu aşağıda bulabilirsiniz;

İntel, ekran kartı dünyasında kendine güçlü bir yer edinebilecek mi hepimiz göreceğiz. Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Ekran kartları rekabet için ucuzlar mı orası belirsiz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.