Güncel

Intel'in pazarı alt üst edecek grafik kartı görüntülendi!

Intel grafik kartı pazarındaki tekelliği bitirmesi beklenen yeni nesil Alchemist ekran kartlarını bir oyun fuarında kullanıcıların beğenisine sundu. Doğrudan Nvidia ve AMD ekran kartlarına rakip olarak gelen bu kart güçlü özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Intel'in pazarı alt üst edecek grafik kartı görüntülendi!

Intel'in Arc ekran kartı serisi piyasayı epey kızıştırması beklenen resmi tanıtımının ardından bu yana neredeyse bir yıl geçti. O zamandan beri, oyuncular ve donanım meraklıları, Intel'in yeni grafik çözümünün gerçek bir örneğini hep görmek istediler. Intel, bu hafta sonu düzenlenen Intel Extreme Master (IEM) Pro oyun turnuvasının katılımcılarına, Arc Alchemist GPU'nun yakından bir modelini gösterdi.

IEM'de sergilenen Arc "Special Edition" GPU, katılımcılara yaklaşmakta olan Alchemist 700 serisinin bir ön izlemesini görmelerine imkân verdi. Kartın, Nvidia'nın 3070 ve 3080 serileriyle doğrudan rekabet etmeyi amaçlayan amiral gemisi bir A770 veya A780 modeline dayanıp dayanmadığı ise belirtilmedi.

Intel Arc grafik kartları piyasayı sarsacak

Duyuru, Intel'in resmi Arc Community Avukatlarından biri olan Bryce_GfxDriverGuru tarafından Twitter aracılığıyla yapıldı. Kartın 32 adet Intel Xe çekirdeği, 16 GB DDR6 RAM ve beş çıkış (dört DisplayPort ve bir HDMI) içerdiği iddia ediliyor. Ancak, potansiyel fiyatı ve bulunabilirliği hakkında henüz bilgi verilmedi.

Intel'in masaüstü GPU yolculuğuna giden yolda sorunsuz olduğu ve piyasada dengeleri yeniden çizebileceği konuşuluyor. 2021'de şirket, masaüstü grafik kartlarını 2022'ye kadar erteleyeceğini duyurmuştu. Geçen ay ise şirket, fabrika sorunlarını ve yazılım hatalarını birincil neden olarak göstererek bu ertelemeyi daha da uzattı. Yaşanan bu gecikmeler, Intel'in GPU pazarının mevcut iki firmalı tekelleşme sistemini bozma projesini şimdiden etkilemeye başladığını gösteriyor. Kartlar daha çıkmadan bu kadar sorunların olması ve ertelenmesi hiç hayra alamet değil.

Grafik kartı fiyatları ve bulunabilirliği ise son birkaç hafta içinde iyileşme gösterdi. İyileşmiş piyasa koşullarına ek olarak, her iki şirket de yeni nesil grafik kartlarını piyasaya sürmesiyle birlikte iyice ivme kazanmaları bekleniyor. Mevcut AMD ve Nvidia grafik kartları nesillerini hedefleyen Arc GPU'ları ile Intel, masaüstü GPU masasında yer almak için şüphesiz zorlu bir savaşla karşı karşıya kalmış olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.