Güncel

İnternet bağımlılığında cinsiyet farkı

İnternet bağımlılığına yönelik lise öğrencileri arasında araştırma yapıldı.


İnternet bağımlılığına yönelik lise öğrencileri arasında araştırma yapıldı. Araştırmanın sorumluluğunu Prof.Dr. Mazhar Osman üstlendi. Araştırma sonuçlarının verilerine göre erkeklerde internet bağımlılığı daha yüksek çıktı. Yüzde 54'ü kız olan 211 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmada, internet bağımlılığının erkek cinsiyette daha fazla görüldüğü ortaya çıktı.

1329123155_statistics2.jpg

Araştırmada, lise öğrencilerinin yaş, cinsiyet, anne-baba yaşı ve eğitim düzeyi, kardeş sayısı, internete erişimin nerede sağlandığı, internette geçirilen zaman ve sigara gibi alışkanlıklarının olup olmadığı soruldu. Araştırmada toplam 211 öğrenciye sorular soruldu. Bu öğrencilerin %54'ü kız öğrencilerden, %46'sı ise erkek öğrenciler oluşmaktadır. Erkeklerin kızlara nazaran internet bağımlılığına anlamlı derecede daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Bağımlı kitle ile bağımlı kitlenin en belirgin ayırt edici özelliği erkek olmanın depresyon skorunun yüksek olmasının ve internette uzun süre kalmanın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.