Güncel

İnternet faturalarınıza üst sınır geliyor!

Bugün yürürlüğe giren BTK kanunu kullanıcıların çok işine yarayacak.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, cep telefonu, sabit telefon, internet ve uydu-kablo TV abonelerinin, yüksek faturalarla karşılaşmalarını engelleyen BTK kararının bugün itibariyle yürürlülüğe girdiğini, kullanıcıların artık fatura şoku yaşamayacaklarını söyledi. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 2012 yılında alınan kararla hazırlanan 'Fatura Üst Sınırı Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar'[1] nedeniyle, tüketici tercihi doğrultusunda faturalara, aylık 100 lira tutarında bir üst sınır getirilebilecek. 

İşletmeci ile abone arasındaki sözleşme çerçevesinde, aylık üst sınırı daha düşük ya da daha yüksek miktarda belirleme imkanının da bulunduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: 

"Telefon, internet veya TV abonelik hizmetlerinin kullanımına bağlı olarak fatura miktarı aylık olarak belirlenmiş olan üst sınıra ulaştığında aboneler ücretsiz kısa mesajla uyarılacak. Fatura üst sınır tercihinde bulunan tüm aboneler fatura tutarlarını ücretsiz olarak sorgulayabilecek." 

Yıldırım, faturalara üst sınır getirilmesi ve bu konuda abonelerin bilgilendirilmesi yükümlülüğünün, abone sayısı 200 binin üzerinde olan cep telefonu, sabit telefon, uydu-kablo TV işletmecileri ile internet servis sağlayıcılarını kapsayacağını belirtti. 

[1] Fatura Üst Sınırı Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar

Yorumlar
Misafir
çok güzel, bu btk çalışmaya başladı nihayet ama ben 8 aydır doping'e geçtiğimden beri kuruş sekmiyor, 24 ay sabit dediler, 24. ay dolana kadar aynı fiyatı ödeyeceğim, darısı diğerlerinin başına.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.