Güncel

İnternet kodları NFT olarak satışa çıkıyor!

World Wide Web'in mucidi Tim Berners-Lee tarafından yazılan orijinal kaynak kodu, sadece 1.000 dolardan başlayan tekliflerle satışa sunulacak.

İnternet kodları NFT olarak satışa çıkıyor!

World Wide Web'in mimarlarından biri olan Sir Tim Berners-Lee, interneti oluşturan kaynak kodunu NFT olarak satıyor. Sotheby's tarafından yürütülen müzayede, yalnızca WorldWideWeb tarayıcısının kodunu değil, aynı zamanda Berners-Lee'nin kendisinden bir mektup, poster olarak basılabilecek bir vektör dosyası ve 30 dakikalık sessiz bir videoyu da içerecek. 

World Wide Web kodları NFT ile satılacak

Açık artırmaya çıkarılacak kod, HTML belgelerini ayrıştırma ve görüntüleme işlevleri, ilkel stil desteği, HTTP protokolü ve hatta bir web sayfasını yazdırma yeteneği de dahil olmak üzere, çoğumuzun bugün aşina olduğu web öğelerini içerecek. Kodların bu şekilde satılması da ayrıca ilginç bir detay.  Daha önce de ABD'de bir müzayede evi tarafından 69,3 milyon dolara satılan Beeple takma adlı dijital sanatçının kolaj resimlerden oluşan eseri tüm dünyanın dikkatini NFT’lere çekmişti. Dolayısıyla artık NFT için koleksiyon eserlerine dijital bir karşılık niteliğinde değer kazanıyor diyebiliriz.

Berners-Lee de NFT'lerin kod için doğal bir uyum olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Yapılan basın açıklamasında, NFT'lerin internetteki "en yeni eğlenceli kreasyonlar" olduğunu söylüyor.

Financial Times'a göre, Berners-Lee yarattığı şeyden ilk kez doğrudan kar elde edecek. Söz konusu kodların satışının gerçekleşeceği, Sotheby's müzayedesi 23-30 Haziran tarihleri ​​arasında 1.000 dolardan başlayan tekliflerle start verecek.

NFT
Yorumlar
yakup
1000 dolardan başlicak teklifler bune arabamı alıyoz
Cevapla
ahmet
"popüler bir kripto para olan NTF" mi :D dalga mı geçiyorsunuz siz?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.