Güncel

İnternet televizyonlarına RTÜK denetimi geldi

İnternet üzerinden yayın yapan yurtiçi ve yurtdışı dijital platformlara RTÜK denetimi zorunluluğu getirildi.

İnternet televizyonlarına RTÜK denetimi geldi

Bir süredir üzerinde konuşulan internet üzerinden yayın yapan dijital platformların denetime girmesi gerçek oldu.

İnternet televizyonlarına RTÜK denetimi geldi

Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK), İnternet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonlarına yeni düzenleme getirdi. Buna göre İnternet üzerinden yayın yapan televizyonların yurtiçi-yurtdışı kaynaklı olanları RTÜK denetimine dahil olacak ve bu kurumların yurtdışı kaynaklı olanları Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacak.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik”le yapılan düzenlemeler bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayınlanarak yasalaştı.

Yönetmeliğe göre yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK'ten yayın lisansı alması gerekiyor.

Söz konusu yayın lisansını, yalnızca Türk Ticaret Kanunu’na uygun kurulmuş şirketler alabilecek. Yayın lisansı almadan yayın yapan internet platformlarına sulh ceza hakimliği engel kararı çıkarabilecek. Lisans 10 yıllığına geçerli olacak.

Lisans 100 bin TL


Radyo için 10 bin, TV ve isteğe bağlı yayınlar için de 100 bin lira lisans ücreti ödenmesi gerekecek. Netflix gibi ücret karşılığı abonelik yoluyla izlenebilen yayınlar, yıllık net satışlarının binde beşi kadarını RTÜK’e ödeyecek. Ek olarak yayın iletim ücreti olarak da yıllık 100 bin lira ödenecek.

İnternet üzerinden yapılan yayınlar artık RTÜK Kanunu ile diğer bazı kanun ve anlaşmalara uygun olmak zorunda. Lisans iptalini gerektirecek haller ise şöyle sıralandı: “İnternet ortamından yayın lisansının verilmesi için gerekli şartlara uygunluğunu hile ile elde ettiği tespit edilen kuruluşun internet ortamından yayın lisansı iptal edilir. Mücbir sebep veya Üst Kurulca kabul edilecek diğer sebeplerle internet ortamından yayın hizmetini yerine getiremeyen medya hizmet sağlayıcı kuruluşun talebi halinde internet ortamından yayın lisansı sonlandırılabilir.” Sulh ceza hakiminin kararı doğrultusunda URL engelleme de yapılabilecek.

Türkiye'de yabancı olarak Netflix, yerli olarak da BluTv, PuhuTV, Tvb ve Turkcell TV+ gibi platformlar bulunuyor. 

Yorumlar
Tipitip
Özgürlük ve Demokrasi...en çok cadde ismidir , güzel ülkemde !
Cevapla
Namyelüs
Önce özgürlük ve demomokrasi üzerine bir ders al,sonra yazarsın.
Teto
Mükemmel bir karar olmuş 8-10 yaşlarında iki kız çocuğunun ahlaka uygun olmayan görüntülerini bir anne veya baba nasıl içi rahat bir şekilde izletir çocuğuna bunu nasıl açıklar bilemiyorum, yerinde bir karar olmuş destekliyorum.
Cevapla
Namyelüs
Zavallı.İnternet yayınını sadece bie seçim zannediyor!
Yorumcu yorumcu
İnternet yayını bir seçimdir. İzlettirmezsiniz çocuğunuza olur biter
ShadowStep
İnternet üzerinden yayınlanıp, internet parasını ödediğimiz, Netflix gibi yerlerin gerektirdiği aylık ücretini de ödediğimiz, vergisini de almaktan asla çekinmedikleri gib, bu kadar gayret ve masraftan sonra şimdi de RTÜK gibi kendi kanallarımızda envai çeşit her şeye sansür koymalarının ardından (sanki insanlarımız sansür ettikleri şeyi günlük hayatlarında kullanmıyorlarmış veya konuşmuyorlarmış gibi) bir bulaşmadıkları Netflix ve benzer internet TV yayıncılığı mı kaldı? Bu kadar utanmazlığa pes. Türkiye'de zaten TV'ler de sansürden geçilmiyor, şimdi de internette hak ettiğimiz özgürlüğü kısıtlamaya çalışıyorlar.
Cevapla
Namyelüs
Özgürlük anlayışın sakat.
Eight
Neden..Para verip seyrediyorum. Vergisini ödüyorum Sen mi karşılıyorsun ücreti de yayınımı denetliyorsun. Sen ve benzer düşüncedekiler seyretmesin. Ama bana karışma. Bu pahalılıkta elimde bir tek o kaldı. YAYINIMA DOKUNMA
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.