Güncel

iPadOS ve iOS 13 tanıtıldı

Apple WWDC 2019 etkinilğinde iPadOS adını verdiği ve sadece iPad modellerinde çalışan yeni işletim sistemi ile yeni mobil işletim sistemi iOS 13'ü duyurdu.

iPadOS ve iOS 13 tanıtıldı

Her yıl yeniliklerini WWDC yani geliştiriciler konferansında duyuran Apple, bu yıl da gelenceği bozmadı. Özellikle yazılımla ilgili olarak birçok yenilik ve güncelleme WWWDC 2019 etkinliğinde tanıtıldı. Bunlardan biri olan iPadOS adından da anlaşılacağı üzere Apple'ın tablet bilgisayarları için geliştirilen bir işletim sistemi. Firma aynı zamanda iOS 13'ü de resmi olarak tanıttı.

iPadOS ve iOS 13 tanıtıldı

WWDC 2019 etkinilğinde tanıtılan iPadOS, sadece tablet cihazlar için geliştirilen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Çoklu pencere desteği sunan iPad OS, aynı zamanda Plit View ile ekranı ikiye bölerek çalışma imkanı sunuyor ve bu bölünen ekranda uygulamalar arasında hızlı geçiş yapabiliyorsunuz

Yeni işletim sisteminin bir diğer özelliği ise USB bellekv e SD kart desteği getirmiş olması. Bu sayede fiziksel medyalara da yedekleme ve dosya transferi yapılabilecek. Ayrıca Apple Pencil için tepkimesi süresi 20 milisaniyeden 9 milisaniyeye indirildi. Ek olarak iPad için Siri, Yeni Dock ve benzeri özellikler de iPadOS sunulacak.

iPadOS bu iPad modellerinde kullanılabilecek


iPad Air 2, 5. nesil ve daha yeni iPad, iPad mini 4 ve daha yeni modeller ile tüm iPad Pro modellerinde kullanılabilecek olan iPadOS sonbahar aylarında kullanıma sunulacak.

iOS 13 de tanıtıldı

Bir süredir hakkında bilgilerin internete düştüğü iOS 13 de resmi olarak WWDC 2019 etkinliğinde tanıtıldı. Yeni işletim sistemi ile aşağıdaki özellikler ve güncellemeler geliyor

  • iPhone için Koyu Mod
  • Fotoğraflar için daha kolay göz atma ve düzenleme araçları
  • Hızlı, kolay ve gizli: Apple ile giriş yapma
  • Yeni harita deneyimi
  • Yenilenen Anımsatıcılar tasarımı
  • Face ID ile kilit açmayı özelliği

Yeni nesil iOS 13 de sonbahar aylarında iOS kullanıcıları ile buluşacak.

Yorumlar
İlker
Always on display yalan oldu heralde
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.