Güncel

Malezya’dan Huawei’ye destek açıklaması

Amerika’nın yaptırım uygulama kararının ardından Çinli teknoloji devi Huawei’ye bir destek de Malezya’dan geldi.

Malezya’dan Huawei’ye destek açıklaması

Amerika’nın Huawei’ye yönelik yaptırım kararlarına tepki olarak bir çok ülkeden Çinli Şirkete destek açıklamaları devam ederken, desteğini açıklayan ülkeler arasına Malezya’da katıldı.

Malezya’dan Huawei’ye destek açıklaması

ABD hükümeti ve birçok Amerikalı teknoloji şirketinin Huawei’ye yönelik uygulayacağı yaptırımların açıklanması ve işbirliklerinin durdurulma kararları ile karşı karşıya kalan ve bu durumlardan dolayı oldukça sıkıntılı bir süreç yaşayan Çinli şirket Huawei, son zamanlarda birçok ülkeden aldığı destek haberleri ile yalnız olmadığını hissediyor. Bu konuda son olarak Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’de Huawei’ye destek açıklaması ile gündeme geldi. Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen Asya’nın Geleceği Konferansı’nda ABD’nin Huawei’ye karşı yaptırım uygulama kararı konusunda değerlendirmelerde bulunan Mahathir, Çinli şirkete yönelik yapılan yaptırımları doğru bulmadıklarını ve Huawei’nin ürettiği teknoloji ürünlerinden ülkece yararlanmak istediklerini belirterek Huawei’ye destek verdi.

Malezya’dan Huawei’ye destek açıklaması - Resim : 1

Mahathir, açıklamalarında ABD hükümeti ile birlikte birçok Amerikalı şirketin Huawei’ye karşı almış olduğu kararların Çinli teknoloji şirketlerinin ilerleyişini durdurmak için alınmış kararlar olduğunun altını çizdi. ABD’nin güvenlik sorunlarını öne sürerek almış olduğu bu kararlar ile ilgili olarak Başbakan Mahathir Malezya için böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Huawei’ye destek devam ediyor

ABD’nin Huawei’ye karşı almış olduğu yaptırım kararlarının ardından Malezya lideri, ABD ile Çin’in birbirlerine karşı yapmış oldukları sert açıklamalardan dolayı herhangi bir kazanımlarının olmayacağını belirtirken, ABD’nin Asya ülkelerinin ürettiği özellikle teknoloji ürünlerinin artık dünyada talep edildiğini kabul etmesi gerektiğini ve eğer bu duruma izin vermek istemiyorsa kendisinin bu alanda en iyi olmak için adil mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.