iPhone 15 hakkında bomba iddia! Özellikleri şimdiden ortaya çıktı

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde olacak 8 özellik ortaya çıktı. İşte ayrıntılar...

iPhone 15 hakkında bomba iddia! Özellikleri şimdiden ortaya çıktı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz yılın eylül ayında iPhone 14 serisini tanıttı. Bu cihazlarda kameradan ekrana ve işlemciden tasarıma kadar Pro modellerinin ayrı tutulduğunu gördük. Benzer bir durum iPhone 15 serisinde de karşımıza çıkacak. 

Apple, iPhone X‘in çıkışından bu yana tüm serilerinde nispeten uygun fiyatlı modelleri ve buna karşılık tüm özelliklere yer verdiği performans cihazlarını sunuyor. Örneğin iPhone XR ve iPhone 11in ekranlarında AMOLED yerine IPS LCD panel kullanıldı. Ayrıca yakınlaştırma yapan 2. ve 3. kameraya da yer verilmedi.

Benzer farkları iPhone 14 serisinde de gördük. Ekran ve işlemci tarafında önceki serinin birebir aynısı kullanıldı. Kamerada geliştirmeler yapılmış olsa da Pro modellerinde kullanılan 48 Megapiksel çözünürlüğündeki sensöre yer verilmedi.

iPhone 15 Pro modellerinde olacak, yani iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta göremeyeceğimiz 8 özellik ortaya çıktı. İlk sırada A17 işlemcisi yer alıyor. Bu yıl olduğu gibi Pro olmayan modeller bir önceki senenin -Apple’ın iddiasına göre hala tüm Android çiplerinden daha güçlü olan- işlemcisini kullanacak.

İkinci sırada yer alan özellik ise Wi-Fi 6E. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde yeni nesil bağlantı yöntemlerine yer verilirken iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta Wi-Fi 6 yer alacak. Tabii yalnızca kablosuz değil, diğer bağlantı türlerinde de bazı farklar var.

Örneğin Apple’ın bu yıl USB Type-C bağlantı noktasına geçeceği yönünde sızıntılar giderek kuvvetleniyor. Fakat bu verilerin büyük bir kısmı yalnızca Pro modellerin bu yüksek hızlı bağlantıdan faydalanabileceğini, aynı zamanda daha hızlı şarj olacağını söylüyor.

Tasarım tarafında ise tıpkı Pro modellerine özel olan paslanmaz çelik gibi titanyum çerçeve sunulacak. Ayrıca ekran çerçevesi de küçültülecek. Ek olarak ön kamera ve sensör adasının da boyutunun küçülebileceği belirtiliyor. Yani ekran kasa oranı artırılacak. Serinin diğer modelleri ise çentikli tasarıma devam edecek.

Cihazın donanımında da bazı yükseltmeler olması bekleniyor. İlk sızıntılara göre, Pro modellerinde 8 GB RAM kullanılacak. Pro Max modeli 6x optik yakınlaştırma sunacak. Fakat bu kamera özelliği Pro’da yer almayacak. Yani kendi içlerinde de ufak bir ayrışma söz konusu.