Güncel

iPhone üreticisinden Çinli chip firmasına dev yatırım!

ABD'li iPhone üreticisi Çinli chip firmasına büyük bir yatırım yapmasıyla gündeme geldi. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

iPhone üreticisinden Çinli chip firmasına dev yatırım!

Tayvanlı Foxconn, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir yan kuruluş tarafından 5,38 milyar yuan (798 milyon $) yatırım aldıklarını duyurdu. En çok Apple Inc'in (AAPL.O) iPhone'unu üretmesiyle tanınan Foxconn, elektrikli araç pazarına doğru genişledikçe özellikle otomatik çipler üretmeye hevesli görünüyor.

Şirket görünüşe göre küresel çapta çip fabrikaları satın almak istiyor. Foxconn Industrial, Mart ayında Xingwei'ye 9,8 milyar yuan yatırım yaptığını söyledi. Bu hamle özellikle ABD ve Çin'in arasındaki gerilim göz önüne alındığında dikkat çekici diyebiliriz.

ABD'li iPhone üreticisinden Çinli chip firmasına dev yatırım!

Perşembe günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, Çin'deki büyük ölçekli yatırımları onaylaması gereken Tayvan Ekonomi Bakanlığı'ndan bir yetkili, Foxconn ile temas halinde olduklarını belirtti. Sözlerine "herhangi bir şey yapmadan önce davanın gözden geçirilmesi gerektiğini de hatırlarak" devam etti. Foxconn, davayı "kurallara uygun olarak" ele aldığını söyledi. Ancak detay vermedi.

Tayvan hükümeti, Çin'in yarı iletken endüstrisini güçlendirme hırsı konusunda giderek daha temkinli hale geldi. Başkent Taipei'de Pekin'in ekonomik casusluğunu hızlandırdığına dair artan endişeler arasında Çin'in çip teknolojisini çalmasını önlemek için yeni yasalar önerildi. Taipei, şirketlerin en iyi teknolojilerini açığa çıkarmamalarını sağlamak için Çin'de en gelişmiş bazı temeller atıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.