Güncel

iPhone'un 5 yılı nasıl geçti?

iPhone 5.yıl dönümünü kutluyor.


Dün iPhone'un piyasaya çıkışının 5. yıl dönümüydü. Apple için inanılmaz bir 5 yıl geçti. 5 yıl önce insanlar ilk akıllı telefonu ellerine almak için 5 gün boyunca Apple Store'un önüne kamp kurmuşlardı. Türkiye'ye gelişinde de aynı şekilde bir coşku iPhone'u karşılamıştı. Önemli bir tarihsel dönüş noktasının yıl dönümü olmanın yanında böyle olaylara sık sık rastlanmaz. iPhone'dan önceki tüm telefonlara bakıyorum da sadece bir telefon bütün telefon sektörünü alt üst etmeye yetmişti.

"iCamp"ı hatırlarsınız. Bir sürü insan imkansız kuyruklara girmişti. Apple her zaman yazılımsal ve donanımsal açıdan kaliteli ürünler satmıştı. Ancak iPhone ile uyguladığı strateji Apple tam bir dönüm noktasıydı. Tüm bu zaman boyunca 315 milyon iOS cihazı satıldı. 220 milyon doları sadece iPhone'dan gelen rakam.

1341051333_leading-the-iphone-revolution-iphone-buzz-1.jpg

Microsoft ve Nokia gibi firmalarda bu geleneği sürdürdü ancak bu yolda takılıp düşenler de oldu, RIM açıkça görülüyor ki bu aralar sıkıntıda. Telefon dünyasında güçlü bir savaş başladı; özellikler, gelişmeler, daha kullanışlı, daha esnek derken teknoloji umulmadık bir hızla ilerledi.

1341051455_070629iphonevmed4p.jpeg

Şimdi ise iOS 6 neredeyse gelecek aynı şekilde iPhone 5 de yakında bekleniyor.  Şimdi dönüp 5 yıl önceki insanlara sorun, yine olsa yine kamp kurar mıydınız? Evet, hatta 2. kere düşünmeden cevabını alacaksınız. O zaman iPhone 5. yılı kutlu olsun diyoruz.

1341051483_img2494-301x500.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.