Güncel

İran, casus uçağın şifresini çözdü

İran 2011 yılında düşürdüğü Amerika casus uçağının şifre ve yazılımını çözmeyi başardı.

İran, casus uçağın şifresini çözdü

Bir haber ajansının haberine göre İran Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hacızade, basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, 2011'in Aralık ayında ele geçirilen RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağına ait bilgileri deşifre ettiklerini söyledi.

Hacızade, uçakla ilgili dört yeni kodun daha çözüldüğünü söyledi ve milli bir sermaye olarak gördüğü uçak ve onunla ilgili bilgiler hakkında daha fazla bilgi vermeyeceğini söyledi.

Hacızade açıklamasında, "RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağına ait tüm yazılım bilgilerini elde ettik" dedi ve uçağın ABD, Afganistan ve Pakistan'daki uçuşlarına dair bilgilere ulaşıldığını bildirdi.

Yazılım ve donanımlardan anlaşıldığı kadarıyla ABD'nin uçak teknolojisine ait son 50 yıldaki bilgilerinin bu uçakta toplandığını söyleyen Hacızade'nin, RQ-170 uçağının bir kopyasını yapmaya başladıklarını söylediği Mehr Haber Ajansının bildirdiği haberler arasında.

8 Aralık 2011'de İran Devlet Televizyonu, ülkenin doğusunda düşürülen RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağının görüntülerini yayımlamıştı.

Yorumlar
Misafir
Darısı başımıza. Bir iran kadar olamadık. Bu milleti 70 yıl uyuttular.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.