Güncel

İran'da Gmail ve Youtube'a erişim yasak!

Geçtiğimiz günlerde güvenli internet kapsamında İran'da Gmail ve Youtube'a erişim engellendi.


Google İran'ın Gmail ve Youtube'u erişime kapadığını doğrulayan bir açıklama yaptı. İran’daki e-posta, sosyal ağlar ve diğer hizmetlerin genelinde erişim sıkıntıları yaşandığı uzmanlar tarafından onaylandı.

10 Şubat'tan itibaren İran'da güvenli internet kapsamı altında internet kısıtlanıyor. Firmalar gelen veri akışlarından bu tarz bir tabloya ulaştığını ileri sürüyor. Google yaptığı açıklamada ; Google’ın şifreli arama servisi, Gmail, Google Video hizmeti ve YouTube’un 10 Şubat’tan bu yana kapalı olduğu belirtildi.

Daha önce 1979 yılında HTTPS kullanarak şifrelenmiş tüm web sitelerine erişimi engelleyen İran epey kabarık bir listeyle tekrar kısıtlamaya gidiyor.
1329306205_keep-the-mouth-shut-455x287.jpg

HTTPS web sitelerinin erişime kapanmasının altında yatan sebeplerden birisi de bu tarz şifrelenmiş sitelerin hukümet tarafından takip edilememesi ve kullanıcıların ne yaptıklarını öğrenememesi gösteriliyor. Daha şimdiden İran'a tepkiler büyümeye başladı. Bakalım İran bu tepkiler karşısında ne tarz bir tavır sergileyecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.